Този кабел е поставен напълно незаконно, но за обекта има сключен договор с ЧЕЗ за предоставяне на ел енергия. Това съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова на специална пресконференция.
Припомняме, че на 14 февруари, докато чака на светофар на бул. "Гешов" със своя баща, 16-годишно момче стъпва на шахта, по която тече ток от незаконен кабел. Ударът убива тийнейджъра пред очите на баща му.
Оголеният кабел може да бъде проследен до една от будките в района. По-късно при проверка на Столична община е установено, че няколко от павилионите са незаконни и се снабдяват с електричество нелегално.
Засега от ЧЕЗ отричат спорната инсталация да е тяхна, същото заявяват и от болница "Свети Иван Рилски".
"Кабелът довел до трагичния инцидент води до един от павилионите на територията на болницата. Има подаване на напрежение на напълно незаконен обект", заяви днес (17 февруари) Фандъкова.
"Договорът е за присъединяване", уточни тя. По думите ѝ въпросите към ЧЕЗ са много, защото договорът е сключен на база на хвърчаща бележка, издадена през 2011 година от главния архитект на район "Триадица". Става въпрос за Иван Шишков, който заема поста при предишния кмет на "Триадица" - Николай Терзиев, избран като кандидат на ГЕРБ. От 2019 година кмет на района е Димитър Божилов, избран като кандидат на "Демократична България".
"Тя (бележката, бел. ред.) е подписана със запетайка от главния архитект на район "Триадица", тоест подписът не е на арх. Шишков, а на заместник. Тепърва ще се установява на кого е", допълни главният архитект на София Здравко Здравков.
Според думите на Фандъкова има нарушения в поставянето и експлоатацията на всеки един от обектите на тротоара пред болница „Свети Иван Рилски”. За нито един от тях няма издадено удостоверение за въвеждане в експлоатация. Напълно незаконни са и обектите в двора на болница „Свети Иван Рилски”.
Общински строителен контрол е издал предписание за незабавно премахване на обектите.
Наред с ЧЕЗ, Фандъкова обвини и администрацията на район "Триадица", защото не са приключили започната процедура за премахване на незаконен обект. Тя е започнала през 2018 г., върната е от строителния контрол за отстраняване на пропуски, но така и не е помръднала повече заради поискана и неполучена информация от областтната управа и болницата.
Фаднъкова бе категорична, че неполучаването на информация не е причина да не се придвижи преписката.
Още: Шахтата-държава