Двама "застрахователи" - един от Стара Загора и един от Чирпан - са блокирали в петък (23 февруари) току-що разблокирана обществена поръчка на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) на обща стойност 44 363 981 лв. Тя е за рехабилитация на отсечки в територията на областите Смолян, Кърджали и Благоевград, информира кореспондeнтът на Actualno.com.
Фирма "Зара брокер" е дружество с ограничена отговорност (ООД). Съдружниците в нея (32-годшният Станимир Каратанев от Чирпан и 48-годишният Димчо Димов от Стара Загора) са влезли с по 1 лв. капитал и са я регистрирали на 12 септември 2016 г. В Търговския регистър дружеството е вписано със застрахователна дейност. Адресът на „офиса“ е в старозагорски апартамент.
Жалбата им в Комисията за защита на конкуренция е подадена ден след като АПИ я рестартира заради предишната жалба – на „Пътна маркировка“ ЕООД. Тя също е регистрирана в Стара Загора, също е с 2 лева капитал, също няма никаква строителна дейност, не е вписана и в Камарата на строителите. И най-важното, тя също е недопустима да участва в процедурата.
Другото общо между тях е, че според Закона за обществените поръчки, те са правоимащи да обжалват и да спират процедури за възлагане, заради твърде широкия обхват на т. нар. заинтересовани лица.
Първата жалба до КЗК бе на „Пътна маркировка“ и тя спря временно процедурата по възлагане. И понеже антимонополния орган не образува производство, на 22 февруари (четвъртък) от АПИ с решение №12 съобщиха за удължаване на срока за подаване и отваряне на офертите. Плануваната за отваряне на предложенията нова дата бе 27 февруари.
На 23 февруари (петък) обаче – ден след обявлението, в КЗК постъпва жалба именно срещу това обявление с №12. Има и искане да се наложи временна мярка „спиране на процедурата“.
„До всички заинтересовани лица: С настоящето Ви уведомяваме, че на 23.02.2018 г. е подадена жалба до Комисията за защита на конкуренцията, чрез Агенция „Пътна Инфраструктура“, с която се иска временна мярка "спиране на процедурата". Предвид настъпилото обстоятелство и на основание чл. 203, ал. 3 от ЗОП всички действия по процедурата спират до влизане в сила на: 1. определението, с което се отхвърля искането за временна мярка, или 2. решението по жалбата, ако е наложена временната мярка“, сочи последното съобщение на АПИ.
Така за кратко време вече втори пет фирми с по два лева капитал блокират една и съща обществена поръчка за определяне на изпълнител за строителството на три обекта.
В първия лот 24 са пътни участъка в област Смолян с обща дължина над 27 км. Единият започва от края на магистралата в Смолян, през кв. „Каптажа“ до изхода на града. Вторият е от село Стойките, през Широка лъка до кръстовището при входа за Девин. Прогнозната стойност обектите е 23 272 164 лева без ДДС.
Вторият лот 25 е в област Благоевград с дължина почти 12,3 км. Започва от пресечката между София и Кулата за град Мелник, преминавайки през селата Спатово, Хотово, Лозеница и стига до Мелник. Пределната му стойност е 7 368 660 лв. без ДДС.
Третият лот 25 е с дължина над 26 км. в Кърджалийска област. Започва на 55 метра от кръгово кръстовище в областния град и стига до началото на Хасковска област. След Кърджали, пътят преминава през селата Жинзифово, Чилик и Мъдрец. Предвидената за неговото изграждане сума е максимум 13 723 157 лв. без ДДС.
При посещението си в Смолян министърът на регионалното развитие Николай Нанков преди дни заяви, че се готви промяна в Закона за обществените поръчки относно обхвата на заинтересованите лица.
По закон заинтересовано е всяко лице, „което има или е имало интерес от получаването на общества поръчка и на което е нанесена или може да бъде нанесена вреда от твърдяното нарушение“.