От 1 юли болница "Пирогов" стартира съвместен проект с Националната полиция и неправителствената организация "Деметра" в помощ на жертвите на домашно насилие. Периодът на новостартиралия проект ще бъде със срок 6 месеца, предаде БНР.
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
При този вид престъпление – домашното насилие, е важно институциите да реагират в първите часове след извършването му, каза изпълнителният директор на "Пирогов" проф. Стоян Балтов.
"Никога не е имало пълно обхващане на тези пациенти. Обикновено те минават и казват: "Ние сега трябва да отидем в "Съдебна медицина" да си издадем едно съдебно медицинско свидетелство" и след това евентуално да търсят помощ по някакъв начин. Всичко това нещо ще бъде свършено в рамките на 15 до 30 минути с от нас подготвени хора, които ще бъдат буквално на разположение 24 часа 7 дни в седмицата", отбеляза проф. Балтов.
"Пирогов" е само един от партньорите, "Този проект цели да събере всички институции, Националната полиция участва също в проекта, а той самият е подкрепен и иницииран от Министерство на правосъдието",отбеляза Мария Иванова от асоциация "Деметра".
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Подобен кабинет има в Многопрофилната болница в Бургас, но за жертви на сексуално насилие, който, по думите на Иванова, е уникален по рода си в България за момента.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
"Искаме да направим кабинет, който да обслужва жертвите, да се предоставя незабавна здравна помощ, да има специалисти, които да се грижат за пострадалите от нараняванията, да се предложи една емоционална и психологична помощ, след това да се насочат към безопасна среда, съдействие от полицията също ще има, тоест идеята е да се съберат всички специалисти на едно място, за да може пострадалите да се чувстват сигурни и да преминат по нелекия път за преодоляване на тези житейски изпитания", каза Мария Иванова.
"За тези неща трябва да се говори, трябва да се знае, текат обучения в момента по програмата на медицинските кадри и персонал в болницата, те са запознати какви са стъпките им, има и информационни материали", сподели още тя.