След декларираното от БСП и „Атака” желание да се премахне забраната за тютюнопушене в заведенията, в онлайн пространството набързо беше организирана петиция срещу това намерение.
От „Атака” вече обявиха, че подготвят законопроект, с който да върнат възможността да се пуши в заведенията. За няколко часа обаче петицията "Не на връщането на цигарения дим в заведенията" вече събра 50 хил. подписа.
Интересен факт е, че и в анкетата на Actualno.com два пъти повече хора не искат връщането на тютюневия дим, макар че проучването не претендира за представителност. А последното национално проучване сочи, че 61% от българите одобряват забраната, докато само 39% са против нея.
Година след въвеждането на забраната за пушене на закрито ресторантьори и хотелиети отчитат между 30 000 и 150 000 загубени работни места в сектора на услугите и 300 милиона лева по-малко приходи за бюджета. Затова искат връщане на стария режим, информира bTV.
В Института за анализи в туризма обаче са изчислили, че съкратените работници са около 6 000. В същото време забраната не е повлияла на туризма - имаме 4-процентен ръст и близо 3 милиарда приходи в хазната. Дори напротив - сега продадените оферти рекламират България като страна без тютюнев дим пред всеки турист. А най-лошото за туризма в случая е, че всеки чужд турист може да се откаже от екскурзия в България и да му бъдат върнати парите, ако забраната падне и дори да претендира за неустойка.
"Ако пушачите са повече значи ще имат по-голяма площ. Ако непушачите са повече те ще имат 80% от залата, както е в Австрия, Германия, целия ЕС", казва Благой Рагин от Асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите.
"Ние видяхме какво беше, когато имахме разделени помещения, - те си седяха отворени, имаше комуникация между помещенията, не се пускаше венитилацията, беше си също толкова задимено", контрира Маша Гаврилова от Коалиция за живот без тютюнев дим.