Семинар учи медицински специалисти на умения, алгоритъм и принципи в поднасянето на нежелана новина за здравето на дете на млади родители, съобщи община Варна.
Форумът се провежда в рамките на дейността на Център за ранна интервенция към фондация „Карин дом”. Центърът изпълнява част от общинските социални дейности и получава финансиране от бюджета.
Според специалистите е изключително важно при установяването на заболяване да има добра комуникация между медиците и семейството, лекарят да подаде ръка на родителите и да ги увери, че ще ги подкрепя. Създаването на доверие между медици и родители е нужно условие, за да работят заедно в полза на детето.
Неонатолозите в АГ болница – Варна, са категорични, че е абсолютно необходимо да има психолог в родилните домове, тъй като натоварването и стреса при подобни ситуации са прекалено големи, за да бъдат поети само от лекаря.
„Надяваме се след този семинар участниците да се чувстват по-уверени, за това какво да очакват, как да преодоляват пречките и как да се подготвят при съобщаване на нежелана новина”, посочват експертите от центъра.
Водещи на семинара са специалисти Светлана Чивгънова - клиничен психолог в Специализирана детска клиника по клинична хематология и онкология на МБАЛ "Св. Марина"-Варна, и Севджихан Еюбова - клиничен психолог в МБАЛ Шумен, и асоцииран обучител към "Карин дом".Участници в семинара са медици от родилни домове, семейни лекари, специалисти от болници и други центрове.