Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Тренд": За 88% българите спортът е важен, но повечето не спортуват

15 декември 2022, 09:21 часа • 2613 прочитания

88% българите смятат, че е важно да се спортува. Само 5% са на обратното мнение. Това показват данните от проучване на „Тренд“ по поръчка на Национална спортна база, посветено на двигателната активност и спортните навици на българите. Изследването е реализирано в периода между 20 и 28 ноември тази година чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1310 души на възраст над 15 години.

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

19% от анкетираните оценяват здравословното си състояние като отлично, 35% като много добро, а 11% като лошо. Съвсем закономерно, здравословното състояние е пряка функция на възрастта - над две трети от тези над 60 години оценяват здравния си статус като лош или много лош.

40% от българите се хранят здравословно, а 51% заявяват, че не се хранят здравословно. И на този въпрос отново има зависимост с възрастта – по-младите (между 15 и 29 години) се хранят по-здравословно от по-възрастните.

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

23% от всички интервюирани спортуват, а останалите 76% не спортуват. Профилът на хората, които спортуват са най-вече на възраст между 15и 29 години, в по-голям дял мъже за сметка на жените, хора с по-високи доходи и такива, които живеят в столицата, за сметка на останалите населени места.

39% са посещавали школи / курсове по танци, бойни изкуства, спорт, музика и подобни, но вече не го правят. 48% никога не са посещавали. 12% посещават в момента. Сред тези, които не спортуват, основен аргумент е, че нямат свободно време. В пъти по-ниски дялове регистрираме в отговори като „нямам мотивация / интерес“ или „нямам физическа възможност“, които са на второ и трето място като дял посочили.

Спортуващите от своя страна най-често практикуват в зала (39%) и в по-малки дялове на външни игрища и съоръжения (19%), или навън без съоръжения (18%). 38% от всички спортуващи спортуват без да харчат пари за това.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

Основен мотив на спортуващите да практикуват някакъв спорт е здравето. След това се нареждат опциите „за забавление“, за подобряване на спортната форма, за почивка и за подобряване на външния вид.

По отношение на тези, които плащат, за да спортуват, бюджетът, който отделят в най-големи дялове е между 31 и 50 лева месечно. Ниски дялове се отчитат при суми над 60 лева.

Само 11% от всички интервюирани са на мнение, че държавата инвестира достатъчно средства в спорт. 62% са на обратното мнение. 83% споделят, че държавата трябва да инвестира повече в спорта, а 87% да се инвестира повече в поддръжка на спортна инфраструктура. Близо три четвърти от всички българи над 15 години смятат, че физическата активност на българите трябва да бъде приоритет на държавата.

ОЩЕ: СЗО: Липсата на физическа активност убива, време е да станете от дивана

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес