"Тя беше еврокомисар, който отговаряше за защитата на потребителите, именно по времето, в което всички страни членки на ЕС дадоха своя мандат на ЕК да преговаря от тяхно име", каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, предаде БГНЕС.
Още: Технически причини доведоха до отменени и закъснели влакове
Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма
Министър Трайков каза това за Меглена Кунева по времето, когато тя като еврокомисар е подписала АСТА.
"Европейската комисия е колективен орган и г-жа Кунева е част от нея като еврокомисар, тоест тя е била част от преговарящия екип и то с ресор защита на потребителите. Трудно ми е да си представя по-подходяща позиция, от която да се заявяват позиции, изразяващи интересите на потребителите.", посочи Трайков.
Той посети днес рудник "Трояново–север" в "Мини Марица-изток", за да се запознае на място с работата в дружеството при тежките метеорологични условия от последните седмици.
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
На 11 февруари беше оповестен публично анализ на Института за модерна политика, в който се посочва, че "Българските представители в Европейската комисия от 2007 г. насам, евродепутати от ГЕРБ и Синята коалиция и действащото правителство носят пряка отговорност за ангажирането на България с Търговското споразумение за борба с фалшифицирането (ACTA)".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
В анализа се представят факти за ролята на Европейската комисия и на българските евродепутати, както и техните гласувания в процеса на изработване и приемане на ACTA в периода след 2007 г. В своя анализ Института за модерна политика подчертава, че преговорите по ACTA се водят от Европейската комисия в периода 2007-2010 г. по безпрецедентно непрозрачен начин. В този период Меглена Кунева, например, е била част от процеса в качеството си на комисар за правата на потребителите, в т.ч. на интернет-потребителите и е подкрепяла позицията на Европейската комисия за приемане на ACTA. Няма данни тя да е повдигала въпроси от гледище на правата на потребителите и в същото време не е предприела нищо, за да информира българските граждани за опасностите, които споразумението съдържа, подчертават от ИМП.