В днешното издание на "Видимо и невидимо: Контрапропаганда" Калин Манолов ни среща с Татяна Кристи – журналист, основател на фондация "Открито сърце".
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Преди повече от година като доброволец във варненския център за бежанци от Украйна и ставайки свидетел на ужасни човешки трагедии, Татяна Кристи вижда, че държавата не е подготвена за подобна криза и в много случаи действа неадекватно. Това е и причината да създаде Фондация "Отворено сърце". "Тези хора, много от тях са безработни или не могат да намерят работа, или просто не могат да работят, защото физически им е невъзможно, по най-различни физически причини. Тези хора не усещат подкрепата на държавата и затова стотици хора се обръщат към моята фондация и други правозащитници за помощ и ние реагираме веднага".
"Когато започна бежанската криза, управляваше правителството на Кирил Петков и мога да кажа, че докато това правителство беше на власт, ние не наблюдавахме агресия и агресивно говорене или агресивно отношение към бежанците. Или ако е имало, то не е било толкова видимо за нас, за правозащитниците, включително и за украинците. Дори няколко седмици преди да създам фондацията и работех като доброволец, при мен дойдоха хора от американското посолство, които наблюдаваха какво се случва с бежанската криза, питаха как да помогнат. И първото нещо, което ме питаха: "Има ли негативно отношение в България спрямо тези бежанци?" и аз категорично казах, че няма. Тогава наистина нямаше. А сега, след като започна да управлява безгранично българският президент т. нар., путински наместник по-скоро, в България нещата коренно се промениха", споделя Татяна Кристи.
Тя смята, че не само в България, но и в Европейския съюз руската пропагандна машина в бушуващата хибридна война се насочи и към украинските бежанци, за да създава омраза към тях. "Според едно изследване, което четох днес, всеки пети човек смята, че България трябва да бъде с Русия, че Путин е човекът, към който ние трябва да сме много по-близки, отколкото към европейската цивилизация, западната цивилизация. Аз съм сигурна, че ако бяха направили анкетата преди войната, резултатът нямаше да бъде такъв. Пропагандата, която се лееше и продължава още, чрез БНР, креатури като Волгин, който не знам защо се нарича журналист, той директно рецитира опорките на руската телевизия."
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Според Кристи много хора или не искат, или нямат физическото време да се информират и ориентират сред противоречивите неща в медийното пространство. "Тези хора не могат да се ориентират, не че не искат - те работят по цял ден, грижат си се за семействата, нямат времето за това нещо, и точно върху такива хора е насочена тази примитивна пропаганда. И когато няма отпор, дали институционален, дали журналистически, дали граждански, хората започват да развиват омраза. А най-лесно се прокарва омраза в хората, които са неудачници, бедни, които искат да винят всеки друг, но не себе си за собствените си провали."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Все пак тя е позитивна: "Хуманистите, които са съпричастни с човешката трагедия на други хора, са много повече в България. ….. Нормалната част на обществото не е осветлявана, нито в медиите, нито в държавните институции, нито от трибуната на парламента и когато вече 3 г. почти ни управлява един напълно зависим от руската диктатура служебен кабинет с неговия президент, естествено че държавата се дехуманизира, тя става копие на диктатурата на Путин и независимо от изборните манипулации, нормалните хора са много повече в тази държава."
Целият разговор на Калин Манолов с Татяна Кристи можете да гледате във видеото:
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини