Американски биолози за първи път отгледаха изкуствено сърце от препрограмирани стволови клетки на човек. Учените използвали изчистено от клетки сърце на мишка в качеството на „рамка” за бъдещия орган, се казва в статия в сп. Nature Communications.
Според Световната здравна организация проблемите със сърцето и кръвоносните съдове са най-разпространената причина за смърт сред жителите на планетата. През 2008 г. над 17 млн. души са починали вследствие на инфаркт и други болести на сърдечносъдовата система, а към 2030-а броят на техните жертви може да нарасне до 23 милиона.
Лей Ян от университета в Питсбърг (САЩ) и колегите му са направили решителната крачка към създаването на изкуственото сърце с особена „заготовка”, т.нар. МСР клетки, способни да се превръщат в три ключови тъкани на сърцето – гладки мускули, стени на съдове и в т.нар. кардиомиоцити – основните мускули на органа.
Друг важен компонент от методиката на Ян и колегите му е „рамката” на сърцето, която се изготвя от стар орган. За това учените го обработили с комбинация от химикали, които унищожили клетките и оставили съединяващата ги „рамка”.
След това този шаблон бил запълнен с клетките „заготовки” и специални препарати, регулиращи техния растеж. За седмица голяма част от тези клетки проникнала в „шаблона” и се закрепила в него. След 20 дни „рамката” се превърнала в пълноценно сърце, пропускащо през себе си кръв и съкращаващо се 40-50 пъти в минута.
„Една от следващите ни задачи ще бъде проверката на това ще можем ли да използваме тази методика за отглеждане на фрагмент от миокарда на човека. Можем да ги използваме за замяна на увредени участъци след сърдечни пристъпи. Реализацията на подобна задача е значително по-лесна от опитите да отгледаме пълноценно сърце, тъй като тя не изисква голямо количество клетки”, заключава Ян.
Още интересни новини четете в megavselena.com