Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съдът на ЕС: Собственикът на апартамент плаща сградна инсталация

05 декември 2019, 17:02 часа • 16992 прочитания

Всеки собственик на апартамент в сграда в режим на етажна собственост е длъжен да участва в разходите за отопление на общите части. Правото на ЕС допуска национална правна уредба, която предвижда това.

Още: Най-важните новини за деня: 9 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 10 януари 2025 г. (петък)

Такова е огласеното днес решение на Съда на Европейския съюз по две дела, съобщава БНР. Те са на „ЕВН България Топлофикация“ съответно срещу Николина Стефанова Димитрова и Митю Симеонов Димитров.

В делата Съдът разглежда съвместимостта с правото на ЕС на национална правна уредба в областта на топлоснабдяването.

Магистратите приемат, че директивите за правата на потребителите и за нелоялните търговски практики допускат национална правна уредба, която задължава собствениците на апартамент в сграда - етажна собственост, присъединена към система за централно отопление, да участват в разходите за топлинна енергия за общите части на сградата и за сградната инсталация.

Още: Камен Алипиев: Махането на проверката на факти във Facebook прави нашата професия безсмислена

Още: Спортни дрехи Nike с до -50% намаление тази седмица в Kaufland

Те могат да бъдат задължени да платят, въпреки че индивидуално не са поръчвали доставката на отопление и не са го използвали в своя апартамент.

Освен това в решението се казва, че се допуска  "национална правна уредба, която предвижда, че в сградите в режим на етажна собственост сметките за топлинна енергия за сградната инсталация се изготвят за всеки собственик на апартамент в сградата пропорционално на отопляемия обем на неговия апартамент".

Подадените от „ЕВН Топлофикация България“ искове са срещу собственици на имоти в сгради в режим на етажна собственост. От ответниците се иска да платят сметките си за топлинна енергия за сградната инсталация и общите части, което те отказват да направят.

Николина Димитрова и Митю Димитров изтъкват, че макар сградата им да е топлоснабдена от система за централно отопление въз основа на договор за доставка, сключен между етажната собственост и доставчика, самите те не са давали индивидуално съгласие да получават централно отопление и не го използват в своя апартамент. ОКОНЧАТЕЛНОТО РЕШЕНИЕ НА СЪДА ВИЖТЕ ТУК.

Още: След катастрофата с коне: Проверки на животните в Кюстендилско

Още: 100 години Георги Калоянчев: БНТ със специална програма в чест на легендата

Напомняме, че формулата за изчисление на сметките на топлофикациите, която би трябвало да е прозрачна, не е предмет на тези дела. Това, че потребителите трябва да плащат сградна инсталация не означава, че цената й трябва да бъде завишавана. 

Припомняме още, че през май тази година заключението на генералния адвокат на Съда на ЕС беше, че дори ако сме си откачили радиаторите в апартамента, дължим такса "сградна инсталация" за топлината по общите тръби. Генералният адвокат тогава се произнесе по запитване на български съдилища как да прилагат европейското право.

Заключението на Евросъда е, че услугата не може да се смята за натрапена, защото свързването на сградите с мрежата за централно отопление става по съгласие на 2/3 от собствениците, което ангажира всички обитатели. Някои могат да откажат отопление в своите имоти, но това не ги освобождава от разходи за общите части, заради които също се изразходва топлинна енергия. От "присъдата" на СЕС следва, че нулеви сметки са възможни само ако цялата сграда се откаже от централното парно. За целта обаче поне 2/3 от собствениците на имоти трябва да решат, че искат "развод" с топлофикацията, и топлоснабдяването да бъде изключено за целия блок.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес