Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Страната ни губи около 2% от БВП годишно от катастрофи

08 юли 2019, 13:45 часа • 1912 прочитания

България губи около 2% от БВП годишно от пътни инциденти. Това прави близо 1.8 млрд. лева на година. Това каза експертът от Института за пътна безопасност Богдан Милчев, който присъства на представянето на учебни симулатори за водачи на МПС с изкуствен интелект, предаде агенция „Фокус“. „България изостава с нормативната си уредба, свързана с обучението и с пътната безопасност“, каза още Милчев. По думите му средствата, инвестирани в пътна безопасност, се възвръщат в десеторен размер.

Милчев обясни че симулаторите за обучение на кандидат-шофьорите са възприети преди повече от 10 години в целия Европейски съюз. Той отбеляза, че в България повечето курсисти не провеждат обучение на магистралите поради отдалечеността на градовете от тях, а симулаторът дава възможност за такова обучение.

„Институтът за пътна безопасност изучи международния опит и симулаторите в Германия се използват като възможност до 4 часа от практическото обучение. Автошколите, които използват такива симулатори, имат със 7% по-голяма успеваемост на своите курсисти“, добави Богдан Милчев.

Според заместник-кмета на София "трябва да използваме колкото може повече новите технологии за подобряване на пътната безопасност, за да се тренират хората в една контролирана среда."  Той добави, че от Столична община непрекъснато работи по въпроса за пътната безопасност.

"Отговорност на всеки от нас пътя е да спазваме правилника за движение, да проявявам съобразителност и здрав разум", каза Барбалов и добави, че трябва да се търсят още начини за подобряване на подготовката на водачите.

Такива симулатори се използват много широко особено в Германия, като според статистиката използването им повишава със 7% успеваемостта на младите шофьори в теоретичния изпит и с 22% в практическия изпит.

От своя страна зам.-министърът на образованието и науката Деница Сачева допълни, че 2500 ученици годишно учат професии, за които се изисква шофьорска правоспособност.

По думите ѝ симулаторът дава възможност за младите хора да попаднат в среда, в която трудно могат да попаднат в учебна обстановка. Деница Сачева каза още, че през следващата година се планира разработването на проекти за дигитално образование. „16%-17% от ПТП в страната се случват на млади шофьори поради липса на достатъчно опит. Всичко, което е свързано с модернизацията на професионалното образование и обучение, е от изключителна важност за нас“, заяви Сачева.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес