На 15 февруари неголемият астероид 2012 DA14 ще дойде толкова близо до Земята, че ще се окаже в пръстена на геостационарните метеорологични спътници и спътниците за връзка. НАСА твърди, че резултатите от наблюдението му позволят да се предскаже с точност траекторията на околоземния обект и вероятност от сблъсък не съществува. Но се предоставя уникална възможност астероидът да бъде изучен, съобщи megavselena.com.
Времето на максималното сближаване е 19,24 ч. по Гринуич (21,24 ч. българско време), разстоянието – около 27 700 км (около 13 пъти по-близо от Луната). Пръстенът на геостационарните спътници се намира на височина 35 800 км, но повечето апарати (включително Международната космическа станция) са разположени значително по-ниско. Скоростта на полета му е 7,8 км/сек, посоката – от юг на север.
Независимо от сближаването, дори с големи оптични телескопи астероидът ще се вижда като светеща точка – заради малкия си размер. Изхождайки от неговата яркост, астрономите са оценили диаметъра му на 45 м. Показателят на светимост е равен на 7,5, така че с невъоръжено око обектът няма да се вижда – необходим е бинокъл или малък телескоп. Най-добре ще се наблюдава в Индонезия, където 2012 DA14 ще се премества със скорост около един градус на минута спрямо звездното небе. В останалата част на Азия, а също в Австралия и Източна Европа астероидът също може да се види – при максималното му сближаване.
Астероидът е открит през февруари 2012 г. от участниците в програмата La Sagra Sky Survey, веднага след сближаването му със Земята. Тогава той се е намирал около седем пъти по-далеч от Луната. Тъй като орбиталният му период е около 368 дни, той се сближава с нас всяка година. Очакваното прелитане е най-близкото за три години от бъдещата история на астероида. Тази среща ще доведе до това, че орбиталният период на космическото тяло ще се съкрати някъде до 317 дни и в бъдеще ще се сближава до Земята по друга схема.
Все пак прелитането му ще бъде рекордно за обекти с такъв размер. Други астероиди са минавали до нас още по-близо, но те са били по-малки. Средно астероид с подобни габарити се сближава със Земята на такова разстояние веднъж на 40 години. Сблъсъци се случват още по-рядко – веднъж на 1200 години.
Снимка: © NASA/JPL-Caltech
Вижте още интересни статии в megavselena.com