Няма основания за поскъпване на хляба. Все още няма нови цени на газа и на електроенергията, заяви пред Actualno.com Мариана Кукушева - председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Тя напомни, че всички завишавания на разходите се отразяват върху себестойността на хляба.
"Но ние сме в огромна конкуренция един с друг и в никакъв случай не можем да говорим за някакви шокови цени на хляба. Още повече, в момента очакваме решение на правителството за предложението на "Продължаваме промяната" да отпадне ДДС на хляба, което значи той да поевтинее веднага с 20%", посочи Кукушева. Припомняме, че за тази идея подкрепа изрази и президентът Румен Радев, но земеделският министър (с квота БСП) Иван Иванов не я прегърна. Отделен въпрос е дали свалянето на ДДС е възможно предвид евродирективата за ДДС.
На въпрос на Actualno.com какъв процент от техния сектор е газифициран и доколко имат алтернативни източници на енергия тя отговори, че това е чувствителна информация.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
"Ние нямаме право на точна информация за това по Закона за защита на конкуренцията, но от разговори, проведени с колегите, и от факта, че познавам бранша, мога да ви кажа, че големите хлебопроизводители работят изцяло на електрическа енергия. Повечето от по-малките имат комбинирани пещи на ток и газ. Към момента нито един хлебар не е получил известие за спиране на газа, нито пък за нова цена на газа. Така че към момента колегите работят абсолютно спокойно", подчерта председателят на браншовия съюз.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Кукушева каза, че откакто електроенергията е поскъпнала шоково, получават компенсации като всички останали, които харчат промишлен ток – за месеците октомври, ноември, декември, януари, февруари, март и април.
"Получаваме компенсации по начина, по който получават и регистрираните като офиси помещения. Не забравяйте, че в България голяма част от фирмите не упражняват дейност, но тъй като са регистрирани като бизнес оператори, получиха същите компенсации за електроенергия, каквито получихме и ние - на мегаватчас", уточни тя.
По думите ѝ, сериозен проблем е, че все още никой не коментира компенсации за цената на тока през месец май.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
"Анализите на правителството сочеха, че цената на електроенергията ще падне, затова не бяха обсъждани компенсации за месец май. Темата обаче е повече от актуална, защото цената на тока не само не пада, а тенденциите са да продължи да расте", смята Кукушева.
Тя е убедена, че хлебарите са изключителни оптимисти. "Към момента ползваме газ без каквото и да е притеснение. Разчитаме, че правителството ще намери изход, че няма да остави хлебарите без газ, тъй като хлябът е основна храна и първа в списъка за продоволствена сигурност. В този смисъл хлябът е гарантиран", уточни председателят на браншовата организация.
На този етап в бранша не се усеща спад в потреблението, макар да е очакван, тъй като се излиза от зимните месеци, когато консумацията на хляб е по-голяма. Оттам твърдят, че ако падне ДДС-то на хляба, потреблението му ще се увеличи.
На въпрос не е ли спаднало потреблението през двете години на пандемия, които бяха трудни за оцеляване, Кукушева отговори отрицателно: "Първо, защото хлябът е основна храна. Мисля, че в това никой няма съмнение. Освен това, хлябът е носител на твърде важни вещества за организма, от които той не може да се лиши. Мисълта да няма хляб е повече от плашеща, равносилна е на страха от война. Тоест, хлябът в пандемичмните условия беше една от основните храни на българския потребител. Такова е положението и в останалия европейски свят. Ние разговаряме редовно с колегите от останалите европейски държави. Навсякъде потреблението на хляб в двете пандемични години се покачи".
Според нея това даже не е въпрос на народопсихология, което е много хубаво. ЮКое повече от хляба е символ на живот и здраве, на уют и дом!? Нали няма по-голям от хляба!? Ако наистина животът ни тече, съизмервайки се с хляба, ще ни се случват много по-добри неща", обобщи Мариана Кукушева.
ОЩЕ: Шок и ужас – няма руски газ. А трябва ли да се шокираме и ужасяваме?