Tърновци негодуват срещу подмяната и ремонта на стълбищата в старата част на града. Подмяната се извършва с финансиране по европейската оперативна програма „Региони в растеж”. Проектът е за ремонт на 38 улици в стария град и е на стойност 11 млн. лв.
Живеещите в старо Търново обаче, не харесват новата визия на ремонтираните части и не искат старите каменни стълбища да бъдат сменяни с нови бетонни. Според тях това първо било грозно и не кореспондирало с цялостната визия на старата възрожденска част на района, а освен това се подменяло културно-историческото наследство на старата столица с имитация и фалшификации, пише Монитор.
Великотърновецът Влади Ванков пусна в интернет петиция „Не на изнасянето на масивните каменни стъпала и бордюри от Стария град във Велико Търново”, в която вече има над 500 подписали се. „Стъпала, които са на по 100, 200 години се махат и се изнасят незнайно къде. А на тяхно място се изливат нови, от бетон”, възмущава се Ванков. Живеещите на ул.“Гурко“ и в кв. „Варуша” пък се жалват, че преди ремонтите им е обещано старите калдъръмени плочки и стъпалата да бъдат запазени. След това обаче били заменени с нови и със съмнително качество. Някои от болярите дори подозират, че старите стъпала и камъни щели тайно и тихомълком да бъдат откарани на строежа на нечии баровски замъци в околностите на Търново. От Общината във Велико Търново, разбира се, категорично отхвърлят тези обвинения. Според инж. Динко Кечев „всички демонтирани стъпала са прибрани в складове. А се наложило да бъдат демонтирани, тъй като били направени от пясъчници и били напукани, негодни повече за употреба и дори опасни”.
Обявената петиция срещу демонтирането на каменните стъпала в старо Търново има и свои противници, които смятат, че е крайно време да се престане с робуването на това преклонение и умиление към старите, но вече рушащи се и негодни елементи от градската инфраструктура.
„Дайте сега само за да не нарушим хубавата визия, да оставим старите къщи в Търново да падат по главите на туристите и да оставим старите стълби и павета, в които някой като нищо може да си счупи краката. Трябва да се разбере, че при днешните възможности е повече от необходимо да се използват новите технологии, които правят прекрасни имитации на старинност. Кое е по-добре - една прекрасна нова имитация на възрожденска къща например, изпълнена със съвременни и безопасни материали или една порутина с изгнили греди, килнала се на една страна. Ние продължаваме да я държим, щото била на 200 години. И кое е по-добре - една добре направена модерна улица „Гурко“ с нови камъни, подредени и със запълнени дупки между тях, или старите трошляци, които някои искат да останат само защото по тях навремето е минал конят на ген. Гурко”, пише в социалните мрежи Иван Пенчев.
Подобни на неговото мнения има и други в нета. Някои дори доста крайни с искане да се разрушат всички стари къщи в старата част на града. След което те да се издигнат отново в автентичния си вид, но изработени от съвременни материали.