Директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението комисар Николай Николов изнесе данни относно броя на произшествията у нас от началото на годината. Това стана по време на дискусия в Народното събрание, посветена на горските пожари от последните седмици, организирана от „Демократична България“.
Данните сочат, че от месец август до момента постъпилите сигнали за произшествия са 3 497, като пожарите са 2 751, а останалите са аварийно-спасителни дейности. Броят на жертвите достигна 7, а пострадалите граждани са 9. За сравнение през същия период на миналата година загиналите са 2 души, а пострадалите – 9.
От началото на годината до днес звената на пожарната са реагирали на 29 941 произшествия. От тях 19 311 са горски пожари, а останалите са аварийно-спасителни дейности.
Пожарната е оборудвана със съответната техника, личен състав и тактика, която изпълнява.
Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ притежава най-много пожарни автомобили – 2 750 броя. От тях 706 броя са автомобили за пожарогасене. Служителите на дирекцията са 7 650.
Комисар Николай Николов настоя за повишаване капацитета на наземните сили на пожарната, както и за хеликоптери за гасене на пожари. Той посочи, че досега е получавал утвърдително кимане с глава от политиците, но никога обществото не е било толкова узряло да получи исканията си. "Политиците би трябвало да отговорят на искането на обществото за по-висока степен на безопасност за гасенето на пожари с въздушна помощ и повишаване капацитета на наземните сили", настоя комисар Николов.
Според него най-бързият начин това да стане е с ремонт на 4 броя хеликоптери собственост на българската армия – например 2 Кугъра и на Ми-17. Пожарната трябва придобие 2+1 хеликоптера от европейските структурни фондове, като може да се обмисли евентуално финансиране по фонда на ЕК „Гражданска защита – RESCU”.
Задача номер едно остава обучението на пилотите на базата в Долна Митрополия. „Без тези пилоти нищо няма да направим. Ще доставим едни скъпо струващи играчки, на които ще се снимаме, ще се показваме, но няма да можем да ги използваме“, заяви шефът на Пожарната.
Той поиска да се наемат специализирани фирми за гасене на горски пожари и предложи да се създаде държавно предприятие, което да включва в себе си горепосочените капацитети.
Комисар Николов посочи, че едно от най-мощните оръжия в гасенето на пожарите остава доброволчеството. 3 147 са доброволците, които са обучени, преминали са през съответните обучения с лични предпазни средства и са на разположение при необходимост.
„Има една тема, която като че ли я пропускаме – ранни предупреждения. Това е изключително важна задача за предотвратяване навреме на жертвите“, коментира още комисар Николов.
Вицепремиерът по европейски въпроси Атанас Пеканов от своя страна каза, че в последната седмица темата с горските пожари е изключително тревожна, тъй като подготовката ни не е на ниво.
Проблемът е важен, защото горските пожари няма да бъдат ограничени тази година, особено с климатичните промени, които все повече се разрастват, добави още Пеканов. По думите му в Националния план за възстановяване и устойчивост е заложен проект за закупуване на допълнителни хеликоптери за медицинска помощ.