Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Серия от протести в Деня на труда, родители излизат срещу държавата

01 май 2018, 08:30 часа • 10477 прочитания

По цял свят датата 1 май е време за социални и граждански недоволства. В България на Деня на труда през 2018 г. ще бъде по-различен от предишните години. 

Още: Най-важните новини за деня: 14 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 15 януари 2025 г. (сряда)

Точно в 11:00 ч. пред Народното събрание родители ще обявят война на държавата.

БСП организира протест срещу корупцията, мизерията и бедността. В София в 11:00 ч. се очаква пред паметника на Незнайния войн (площад „Александър Невски”) да се съберат хиляди, за да изразят своето желание за достойни доходи, както и срещу корупцията, "която ограбва труда им". 

Конфедерацията на труда „Подкрепа“ организира празнично шествие от 11:00 ч. от пл. “Света Неделя” до музей “Земята и хората”, където от 12:30 ч. започва концерт “Рок за труда”.

Още: Проходът Рожен отново е затворен за тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета

Още: Почина диригентката Адриана Благоева

На сцената ще излязат известни български рок банди и изпълнители, сред които “Спринт”, “Синдикатът”, “Васко Кръпката”, “Атлас”, “Медикус”, “Rock session”, “Хоризонт”, “Дисонанс”, “Буги барабата”, “Ша-ша”, “Георги Денков и Приятели”, “Еталон”, “Fool circle”, “Wild child”, “The rebels”, “Ритъм бойс”, “Джандема”, “Милена”, “Блус трафик”.

Музикалното събитие ще продължи почти 9 часа. Инициативата е породена от желанието на КТ „Подкрепа“ да покаже, че 1 май е ден на работниците, които вече 132 години се борят за правата си и заради които днес има 8-часов работен ден, здравеопазване, детски надбавки, обезщетения, защитно и предпазно работно облекло.

В София ще бъде поставена шатра, в която представители на КНСБ и Младежки форум 21 организират мобилен синдикален информационен център. На място освен полезни материали, всеки може да получи и безплатна трудово-правна консултация от експертите на КНСБ. Събитието ще започне в 10:30 часа пред Националния дворец на културата, от страна на билетния център, срещу литературен клуб "Перото".

На много места в страната също ще се проведат митинги и шествия в чест на 1 май.

Още: Доклад рисува мрачна картина за руското влияние в мрежите от бивши военни в България (ВИДЕО)

Още: НСИ: 30% по-малко излиза пазар с продукти от собствените марки на Kaufland

В Ден на труда и на международната работническа солидарност много страни в света честват обществените и икономически постижения на работническото движение.

Денят е един от официалните празници в България. За първи път опит за честване на Първи май у нас се прави през 1890 година от Топографското дружество. През 1939 година Първи май е обявен за официален празник, а от 1945 година комунистическата власт започва да чества празника всяка година. След края на комунистическия режим през 1989 година Първи май продължава да е официален и неработен ден, но държавната власт не се ангажира с организирането на масови прояви, както по времето на социализма.

Историята на празника се свързва с международното социалистическо движение през XIX век и работническите протести за зачитане на елементарните социални права. Началото се поставя на 1 май 1886 година в САЩ, когато профсъюзите провеждат неофициална национална стачка, в която вземат участие над 300 000 работници от цялата страна с искане за въвеждане на официален 8-часов работен ден. След тридневни протести в Чикаго полицията и частните охранители разпръсват протестиращите, раняват около 200 души и убиват поне четирима. На 4 май по време на последвалия протест срещу полицейското насилие сред полицията е хвърлена бомба, при която загива един полицай и шестима са ранени. Набързо са осъдени и екзекутирани седем анархисти, впоследствие оправдани като невинни.

През 1889 година учредителният конгрес на Втория интернационал, проведен в Париж, призовава за международни демонстрации в знак на солидарност към протестите в Чикаго. През 1904 година Международната конференция на социалистите в Амстердам призовава "всички социалдемократически партии и профсъюзи от всички страни да демонстрират енергично на Първи май за официалното признаване на 8-часовия работен ден, за права на пролетариата и за световен мир". Тъй като най-ефективният начин за демонстрации е стачката, конгресът решава, че е "задължително за всички пролетарски организации от всички страни да спрат да работят на 1 май навсякъде, където е възможно без негативни последици за работниците".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес