Софийският окръжен съд (СОС) прекрати и върна на прокуратурата делото за инцидента в тунела "Ечемишка", при който през 2017 г. падна таванна лампа и уби жена, возеща се в минаващ оттам автомобил.
Още: Най-важните новини за деня: 4 април 2025 г.
Още: Времето ще ни покаже всички капризи на ранната пролет: Прогнозата на Ники Василковски
Съдът трябваше да прецени дали да даде ход на делото срещу тримата подсъдими Георги Златев, Надя Сачанска и Георги Фучеджиев за престъпно нарушение на служебни задължения, довели до инцидента. Според магистратите обаче по делото има серия неточности и пропуски, които са станали причина за нарушаване процесуалните права на обвиняемите. Сред тях са неуточнено място на извършване на престъплението, както и неясноти относно точните задължения и съответни нарушения на тези задължения от страна на обвиняемите.
Определението на СОС не е окончателно и подлежи на обжалване и протестиране пред Апелативен съд - София в срок от 7 дни. Ако това не се случи, прокуратурата ще трябва да работи по разследването отново, да отстрани допуснатите нарушения и да вземе решение относно следващо внасяне на делото в съда. Още: Стана ясна причината за задействането на противопожарната система в тунел "Ечемишка"
Също така днес стана известно, че през септември 2023 г. е прекратено наказателното производство срещу бившите председатели на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров и Дончо Атанасов, както и срещу Илиана Захариева, която е била член на УС на пътната агенция, съобщи БТА.
Още: Сдружение "Ангели на пътя" се разграничиха от протеста на БОЕЦ
Още: "Сияна загина, корупцията оцеля": Плевенчани протестират заради лошите пътища
Прокурор Десислава Михайлова обясни пред медиите, че производството е прекратено, защото събраните доказателства не сочат за това те да са извършили престъплението, за което са обвиняеми. Тя допълни, че след като се запознае подробно с мотивите на съда, ще прецени дали ще протестира решението, или ще бъде изготвен нов обвинителен акт.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В името на малката Сияна трябва да опазим всички деца - скандалите и важното в мрежата на 4 април
Още: Издирват собственика: Дете намери значима сума пари в метрото
На въпрос дали формалният процес или експертизите са причина за това разследването да продължи толкова дълго, прокурор Михайлова отговори, че причините са комплексни.
Тя обясни, че това е "трудно дело за доказване". Прокурорът посочи, че то има изключително голям обем доказателства, изключително тежка фактология и изключително дълъг период от време, в който е осъществявано бездействието. Още: Окончателно: АПИ плаща обезщетение за загиналата жена в тунел "Ечемишка"
По принцип българския наказателен процес е изключително формален и всяка една формалност следва да бъде изпълнена точно, каза Михайлова. Тя допълни, че гражданското дело, което близките на загиналата спечелиха, няма как да помогне на прокуратурата.
Още: Viasat Explore представя: Зад решетките: Най-суровите затвори в света (ВИДЕО)
Още: Без БНТ2 и БНТ3: Емил Кошлуков моли да остане само БНТ1, за да спести пари
Смъртоносният инцидент стана през февруари 2017 г. Тогава в тунела падна една от лампите, а от удара върху колата загина 64-годишната Елена Михайлова. Частни обвинители в процеса са децата на жертвата.
През 2018 г. прокуратурата обвини шестима души, като на съд бяха дадени трима - Златев, Сачанска и Фучеджиев.
Общо 150 тома бяха събраните доказателства по досъдебното производство. Според разследващите, от построяването на тунела през 1985 г. до фаталния инцидент, не е извършен нито един ремонт на съоръжението. През годините от "Автомагистрали "АД и "Пътно поддържане" неведнъж са подавали сигнали до АПИ, че осветлението в тунела е опасно. Въпреки сигналите, последните от които през януари 2016 г, от АПИ не предприемат мерки за ремонт на 140-тонната конструкция, носеща осветлението. Още: 600 хил. лв. е цената за смъртта на жената, която загина в тунела Ечемишка
С окончателно решение на Върховния касационен съд от ноември миналата година, Агенция "Пътна инфраструктура" бе осъдена да плати близо половин милион лева за смъртта на загиналата.
Присъденото обезщетение е за двете деца и за майката на загиналата - всеки от тях трябва да получи по 110 000 лв. На съпруга ѝ съдът определи да бъдат платени 130 000 лв.