Няма как да сме на печалба, при положение че стоката ни стои по складовете. Чакаме да си получим субсидиите, за да си платим ДДС-то и данък печалба. Субсидиите ни пак отиват в държавата. Имаме и кредити. Моят лично е около 200 000 лв. Това каза животновъдът Красимир Кирилов. По думите му субсидиите, които получават, трябва да бъдат изплащани по време на жътва.
Още: В името на малката Сияна трябва да опазим всички деца - скандалите и важното в мрежата на 4 април
Още: Издирват собственика: Дете намери значима сума пари в метрото
Националният протест на земеделците и блокадите на ключови места в цялата страна продължават и днес. До тях се стигна, след като от бранша отхвърлиха предложението на правителството за финансова помощ за тези, които докажат, че са били на загуба през 2023 г.
Исканията на протестиращите
Симеон Караколев каза, че все още не са наясно с този опростен механизъм, който представи правителството. „Протестите са защото всички са на загуба. Има и такива, които печеля, но те са малко. Нормално е те да не получат субсидия“, заяви той.
ОЩЕ: Денков протегна ръка към земеделците, но повтори, че няма да се плаща на печеливши фирми (ВИДЕО)
Още: Viasat Explore представя: Зад решетките: Най-суровите затвори в света (ВИДЕО)
Още: Без БНТ2 и БНТ3: Емил Кошлуков моли да остане само БНТ1, за да спести пари
„Ако ни поканят, ще отидем на срещата с правителството. Градинарите – производителите на плодове и зеленчуци, сме изолирани от тези срещи. Писали сме много писма, искаме среща, за да представим проблемите си, но досега не е имало отговор“, каза Мариана Милтенова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Излизат от бърлогите: Паркът за мечки в Белица отваря на 14 април
Тя обясни, че миналата година са оцелели, благодарение на помощта заради войната в Украйна. „Сега тази помощ е много по-малка. Искаме отново същата помощ, защото в противен случай ще загинем“, каза тя.
Попитана защо на пазара няма родни плодове и зеленчуци, Милтенова отговори, че това е така заради политиката, която се провежда в земеделието през последните 20 г.
ОЩЕ: Земеделците отхвърлиха офертата на премиера, настояват за оставката на Вътев
Още: Светът през обектива: Историята на Ина Чобанска, която превърна телефона си в прозорец към природата
Още: Kaufland и УАСГ стартират съвместна академия за студенти по строителство и архитектура
Към протеста се присъединяват и пчеларите. „Проблемите в сектор пчеларство се трупат. Имаме продукция по складовете, която седи. Конкурираме се с нелоялен дъмпинг“, каза в ефира на Нова телевизия Петко Симеонов.