Едва малко над 10 процента от производителите на хляб у нас правят самун по утвърдения стандарт „България”. Това съобщиха от Браншовата камара на индустриалните хлебопроизводители и сладкари в България.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Общо фирмите, които правят насъщния за пазара у нас, са около 650, като близо 50 от тях са големите производители. Работещите дружества по стандарта за БГ хляб са 77 на брой. Този стандарт не е задължителен. Производителите имат право да правят хляб и да го пускат за продажба и без него. Фирмите, които го притежават, работят по завишени критерии и минават през специална процедура. Накрая стандартът се одобрява от агенцията по безопасност на храните, ако дружеството е покрило необходимите изисквания, обясниха от камарата на индустриалните хлебопроизводители.
От бранша уточниха, че стандарт притежават повечето големи производители, макар че има и малки пекарни със сертификата. Стандартите за производство на брашно и хляб "България" са в сила от април 2011 г., като сертифицират различните видове насъщен – „Добруджа”, „Бял” и „Типов”. Самунът по стандарт се предлага в три грамажа - 500, 650 и 830 грама. Срокът му на годност е две денонощия, предаде "Новинар", цитиран от БГНЕС.
Междувременно хлебопроизводителите предупредиха, че фирми от бранша може да фалират, ако не се предприеме стратегия за плавно повишаване на цената на насъщния.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
В началото на декември производителите обясниха, че някои от тях са затруднени финансово. Въпреки това от бранша увериха, че е малко вероятно хлябът да поскъпне в близките няколко месеца. В същото време някои хранителни вериги пуснаха самун на промоция. Така 650 г хляб излиза по-малко от 40 стотинки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!