Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Раздават храни на бедните в Пловдив

10 октомври 2013, 12:28 часа • 84987 прочитания

29 килограма общо е пакетът, който имат право да получат 30 300 пловдивчани, попаднали в една от осемте категории, определящи ги за бедни, съобщи БГНЕС.

Тук влизат хора, които получават помощи за отопление, имат доход под определената граница за бедността, родители на деца с увреждания, родители на първокласници, които са били подпомогнати за началото на учебната година, ветерани от войните и други. Всички те са обхванати от Програмата за разпределение на храни от интервенционните запаси за социално слаби, финансирана от Европейския съюз.

Първи в Пловдив получават днес храните си социално слаби от район Централен. В Социалния център на БЧК по списък до 31 октомври трябва да минат 1574 души, но кореспондентът на БГНЕС се увери с очите си как голяма част от тях искат да попаднат в заветния склад още днес. Жители на централно разположената ромска Аджисан махала атакуват шумно оградата на центъра, въпреки че се влиза от другаде и храните се получават съвсем нормално. Пакетът включва основни хранителни продукти - ориз, брашно, захар, олио, мед, фасул, леща, конфитюр. За да се не повтори конфузната ситуация от миналата година, когато фасулът беше с гъгрици, всяка храна е проверена стриктно в БЧК и те гарантират за годността и. В "менюто" липсват и вкаменените лозови сарми, белязали програмата пък преди две години. Проблемът е друг и той по-скоро е плод на решение на европейските чиновници. Повечето получатели на храни са възрастни хора, които едва се движат и са самотни. Как ще пренесат запасите си от храна, е огромен проблем. Каруца с кон, официално забранена за движение из улиците на Пловдив, чака пред входа на центъра, до нея празна детска количка също подсказва вариант за транспорт. Ако на бедните се раздават ваучери за същите количества храна и те биват насочвани към определени магазини, откъдето да вземат толкова, колкото могат да носят еднократно, нещата биха били далеч по-прости за тях. Но това е европейската директива, казват от БЧК, които извършват цялата логистика. Всичките 29 кг се вземат наведнъж.

Чрез пощите пък се раздават ваучери за декодери на социално слаби и въпреки, че аналоговият сигнал вече е в миналото, още 2 000 от общо над 7 000 не са поискани. Информацията е от Дирекцията за социално подпомагане към община Пловдив.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес