Отново опашки на лифта за Рилските езера. Този път те били сутринта и в момента се минавало бързо. Въпреки забраната и сигналите от събота, джипове продължават да извозват туристи към върха през защитените зони. В същото време, патрулиращ автомобил на полицията пази обичайния маршрут. Това предаде Нова тв.
Още: Най-важните новини за деня: 28 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 29 декември 2024 г. (неделя)
Напук на забраната джиповете пак се качват на Рилските езера
По официалния маршрут обаче джипове не се движат, а чакат туристи в страни и цяла сутрин извозвали хора.
„Мислехме, че са ги спрели, поне такава информация имахме”, коментираха туристи.
Още: Всички населени места в Смолян вече имат ток
Още: С 2 млн. лв. служебният кабинет потушава недоволството на останалите без ток на Коледа
„Не е редно - 12 души качиха, седнали, и още двама прави - как мислите? Нормално ли е това, след заповед на министър Емил Димитров?”, разказва жена от опашката на лифта пред репортер на телевизията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Промени в организацията на движението в София заради новогодишния концерт
Още: "Заради обилния снеговалеж": Над 100 населени места в страната още са без ток
Хиляди на опашка за лифта към Рилските езера, еколозите нащрек (СНИМКИ)
През последните два дни хиляди се качиха в Рила, а препоръките са да се спазват всички правила около Рилките езера, за да се пази природата. Статистиката сочи, че всяка година откакто има лифт, от 10 години, се качват над 200 000 души до върха. Според еколози, преди това едва по 10 000 са стигали до там пеша, съобщава BTV.
Експерти предупреждават, че чрез масовия туризъм може да изконсумираме красотата на Рилските езера само за едно поколение. По думите им районът се замърсява и заблатява, и те вече не могат да бъдат описани като диво и девствено място.
Още: Изтеглят от пазара пет модела опасни фойерверки
Още: Отстранени са над 90% от авариите, причинени от снега в Западна България
„Има изключително интензивно заблатяване и затлачване на езерата в резултат на ерозията. Най-просто казано това са всичките наши обувки. Ние унищожаваме тревната настилка, а след това дъждовете отнасят почвата до твърда скала. Всичката тази маса, тя е тонове почва, всъщност отива в езерата“ , обясни екологът Александър Дунчев.
Еколозите настояват туристопотокът да бъде ограничен, и това не е първото им предупреждение, че екоравновесието в Рила е застрашено.
Екоминистерството ще спре джиповете до Рилските езера