Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Протести в Ямболско спряха екипите на БАБХ

17 юли 2018, 15:55 часа • 4359 прочитания

Ветеринарните екипи на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) са изтеглени към момента от селата Шарково и Крайново. Причината - барикади и стачки от граждани. Това стана ясно на официална пресконференция на Съюза на ветеринарите и БАБХ във връзка с чумата при животните.

Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма

Още: Жълт код за значителни валежи в девет области

"Те няма как да си свършат работата", коментираха за медиите от БАБХ, като добавиха, че поне 115 животни, които е трябвало да бъдат евтанизирани, са били укрити. На брифинга стана ясно, че засега има 5 потвърдени огнища - в селата Воден, Кости, Шарково, Крайново, Странджа. Засегнати са около 40 стопанства, а 4000 животни са евтанизирани до момента.

"Чумата е особено опасна, силно заразна и ето защо мерките за превенция изискват най-високо ниво на биосигурност. Убийството във всяко населено място, в което има дори едно заразено животно, е нужно, но по хуманен начин. А другите животни се смятат за рискови и контактни", каза Михаил Бащавелов, председател на Съюза на ветеринарните лекари в Благоевград. По думите му, за да се ограничи болестта, е нужна дезинфекция на стопанството, превозните средства и личното облекло.

Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

По думите на Камен Николов от БАБХ ветеринарните специалисти са уведомили хората по местата чрез срещи в общините, а в огнището са изпратени хора с много висок опит. "Няма друг начин да се справим с чумата, освен евтаназия на животните", допълни той.

От БАБХ потвърдиха, че заразата най-вероятно е станала чрез нелегален пренос на животни от Турция.

"С колегите от чисто медицинска гледна точка можем да изкажем няколко предположения за това как се е появила заразата. Дори и в момента в сградата на БАБХ има представители на лабораторията в Монпелие, които извършват изследванията и най-вероятната причина за проникване на вируса е нелегално транспортиране на животно, най-вероятно заразено, от Турция в България. Това не е прецедент, тъй като най-често около религиозни празници се случва нелегална търговия. Най-вероятно е станало по този начин", заяви д-р Ивайла Давидова от БАБХ.

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.

На въпрос на Actualno.com защо не се използва т.нар. жива ваксина, лекарите отговориха, че тя използва обезсилен, но все пак жив вирус. "Ако ваксинираме такова животно то няма да се разболее, но ще бъде преносител на вируса и ще зарази други животни. Към момента ваксинацията не е възможна и не е подходяща", категорични бяха ветеринарите.

От Съюза на ветеринарните лекари обясниха също, че такава ваксина не се използва никъде в Европейския съюз. "Никой не може да си позволи този лукс, защото ваксинираното животно е потенциален преносител", добавиха те.

Специалисти коментират, че заболяването по дребно-преживните животни доскоро се е считало за екзотично и с много ниска вероятност да достигне до територията на страната.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес