Нашумялото разследване срещу мажоритарните собственици на „Медийна група България Холдинг” Огнян Донев и Любомир Павлов е прекратено от Софийската градска прокуратура (СГП).
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
„Медийна група България Холдинг” издава вестниците „Труд” и „24 часа”, но дълговете на двата вестника бяха изкупени от „Инвестбанк”.
Прокуратурата не е открила никакви данни за пране на пари чрез продажба на дружествени дялове – обвинение, заради което двамата попаднаха в полезрението на разследващите. При повдигането на обвиненията от защитата на Донев подадоха жалба с мотива, че не може да има престъпление при продажба на дялове, тъй като няма никакви данни, че средствата, с които преди това те са били закупени са с престъпен произход. Това напрактика изцяло се потвърждава от становището на държавното обвинение.
Разследването срещу Павлов и Донев започна след сигнал на бившия им съдружник Христо Грозев. Грозев твърдеше, че Павлов и Донев са го измамили при продажбата на 83% "Медийна група България Холдинг" ООД от Павлов на Донев за 23 500 000 лева. Прокуратурата обаче казва, че "не са ползвани или съставяни неистински документи, нито е получено нещо без правно основание. Налице е договор за продажба на дяловете и прихващане на насрещни задължения, което е напълно легитимно основание за придобиване на дяловете в "Медийна група България Холдинг" ООД".
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Не се установява деклариране на неверни факти пред Агенцията по вписванията от страна на Павлов, защото "той самият нищо не е декларирал пред Агенцията по вписванията, съобщението е подадено по електронен път и декларираните обстоятелства от 27.03.2011 г. са верни. Дали са спазени всички условия на Търговския закон не следва да се проверява от прокуратурата, при условие, че общо събрание на "Медийна група България Холдинг" ООД е проведено и за това е изготвен истински протокол".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Донев пък няма да бъде съден за пране на пари, "защото въпросните дялове не са придобити с каквото и да е престъпление, а в следствие на поредица от търговски сделки". За останалите двама обвинями Татяна Георгиева и Стоян Николов също не са открити никакви уличаващи доказателства.
Укриване на данъци от „Елфарма” АД
Грозев твърдеше и че Огнян Донев е укрил данъци в размер на 62 млн. лева при продажба на акции от „Софарма” АД чрез „Елфарма” АД. От прокуратурата казват, че "Елфарма" АД не е декларирала приходи от продажба на акции в размер на 413 355 630 лева – твърдението е записано в съдебно-счетоводната експертиза. По този случай обаче се води отделно разследване.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Следовател по делото на Донев и Павлов е бил новият шеф на столичното следствие Петьо Петров. Делото срещу двамата т.нар. олигарси е прекратено точно в деня, в който Петров пое новия си пост.
Друг интересен факт е, ченаблюдаващият прокурор Димитър Младенов е изпратил копие от постановлението за прекратяване на Агенцията по вписванията, с което очевидно иска да уведоми ведомството за вдигнатите запори върху дялове на Павлов и Донев. Това не е обичайна практика – обикновено обвиняемите сами се занимават с фактическото махане на възбрани върху имуществото им, тъй като това е в техен личен интерес.