Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Природозащитници искат премахване на ветропаркове и голф игрище при "Калиакра"

30 август 2017, 14:30 часа • 1908 прочитания

Българско дружество за защита на птиците (БЗДП) поиска премахване на шестте ветропарка и възстановяване територията на голф игрището, изградени в нарушение на законодателството на ЕС. Това става ясно от позиция на дружеството, изпратена до медиите.

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

Според БЗДП това са мерките, които трябва да залегнат в плана за управление на защитените зони в района на Калиакра, за да отговори страната ни на решението на Европейския съд по казуса, за да не последват наказателни глоби и санкции.

Припомняме, че страната ни беше осъдена, заради нарушение, тъй като не е включила изцяло териториите на орнитологично важните места в защитена зона "Калиакра". България е осъдена и за това, че е одобрила проектите за вятърни паркове на "АЕS Гeo енeрджи", "Дисиб" и "Лонгман инвестмънт" в района на Калиакра, който не е бил включен към специалната защитена зона.

"Необходимо е също да се намери решение за множество проекти, които са одобрени, формално могат да бъдат изпълнени и да предизвикат още значителни щети в границите на защитените зони", предупреждават още от дружеството.

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

От БДЗП припомнят, че през юли 2017 г. министърът на околната среда и водите Нено Димов заяви, че е постигнал "възможно най-благоприятните за страната ни договорености с Европейската комисия по съдебното дело за изградените вятърни генератори в защитена зона "Калиакра".

Договореностите включват, по неговите думи, строги забрани за ползването на земите и в същото време запазването на шестте ветропарка, обект на решението. Тези новини предизвикаха вълна от недоволство и осуетиха провеждането на обществените обсъждания на плана за управление на трите защитени зони в района: "Калиакра", "Комплекс Калиакра" и "Белите скали".

След запитване от Капитал до Европейската комисия стана ясно, че до момента няма никакви постигнати договорки, за които твърди министърът.

Това потвърждава и официалното запитване на БДЗП до Генерална Дирекция "Околна среда" на Европейската комисия отговори: "Можем да потвърдим, че дискусии с българските власти относно необходимите мерки за осигуряване на съответствие с решението на Европейския съд се проведоха през юли и ще продължат и след лятото. Комисията все още не е взела никакво решение по този въпрос. Българските власти са тези, които трябва да определят подходящите мерки за постигане на съответствие. След като българските власти вземат решение кои са конкретните мерки, Европейската комисия е готова да разгледа дали те са достатъчни с оглед на решението на Съда."

Още: Има ли проблем с финансирането на български филми: В "Студио Actualno" гостува Виктор Божинов (ВИДЕО)

Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи

Според БДЗП предложеният в момента план за управление не може да постигне прилагане на решението на Европейския съд по делото "Калиакра", както и на препоръка на Бернската конвенция. Мерките са недостатъчни, някои от тях са неподходящи, особено що се касае до защитените зони за птици, смятат експертите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес