Максимални наказания от 15 години затвор поискаха прокурорът и частните обвинители по делото за пожара във влака София - Кардам за шафнера Георги Георгиев и началник влака Иванка Костадинова, съобщи БНР.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Според тях вината на двамата е доказана, защото те не са изпълнили наредбите на БДЖ да евакуират всички пътници от вагона и това е довело до смъртта на девет души. Обвинителите поискаха и 6 години затвор за третия подсъдим - бившия заместник - директор на "Спални и специални вагони" в БДЖ Георги Иванов. Причината е, че заради негова заповед вратите на спалните вагони са били двойно заключени, което е попречило на хората да излязат. Делото, което се гледа в Апелативния съд във Велико Търново, продължава с пледоарии на адвокатите на подсъдимите.
Припомняме, че огненият ад, при който загинаха девет души, а други девет бяха ранени, стана малко преди полунощ на 28 февруари 2008 година. Инцидентът се случи недалеч от гара Червен бряг в композиция от девет вагона. Сред жертвите на инцидента бе и директорът на Националния археологически институт с музей при БАН - проф. Рашо Рашев. Това е най-тежкият железопътен инцидент у нас от 1992 година насам.
Великотърновският апелативен съд осъди шафнера на изгорелия кушет - вагон Георги Георгиев и началника на влака Иванка Костадинова на по 8,5 години и 5 години. Апелативните магистрати намалиха присъдите, наложени им от Плевенския окръжен съд. Първата инстанция беше постановила по-сурови наказания – 12 години затвор за Георги Георгиев и 8 години за Иванка Костадинова. Третият подсъдим - бившият заместник-директор на "Спални и специални вагони" в "Пътнически превози" на БДЖ Георги Иванов беше оправдан.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Върховните магистрати след това върнаха делото на същия съд за ново разглеждане от друг състав и от стария по допускане на доказателствата. Те дадоха указания на по-долната инстанция, тъй като смятат, че са допуснати редица нарушения. ВКС смята за основателни оплакванията на двамата осъдени за явна несправедливост на наложените им наказания. Върховният съд сметна, че допуснатите процесуални нарушения са свързани и с фактическата неизясненост на делото за това каква е отговорността на осъдените. Той отмени изцяло решението на Великотърновския апелативен съд.
Редактор: Петър Проданов
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега