На 84-годишна възраст почина големият режисьор Николай Георгиев, съобщиха негови ученици.
Още: Общо 18 български пилоти ще бъдат обучени на F-16
Още: Кога изплащат пенсиите за януари?
"Днес си тръгна геният на нашето време, бащата на българския експериментален театър, учителят, водачът, Господинът, променил лицето на нова България, посветил живота си на театъра, изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата – Николай Георгиев. Заедно с него си отива и част от мен, заедно с него си отива част от нас – учениците и последователите му, но заедно с нас остава част от него", пише във Фейсбук Петя Йосифова.
Николай Георгиев е роден е през 1940 г. в село Кулата, Петричко. Завършва Юридическия факултет на Софийския университет, а година покъсно заминава да учи театрална режисура в школата на Йежи Гротовски във Варшава, където стажува като асистент-режисьор на Кажимеж Деймек. След завръщането през 1968 г. създава първия студентски театър-лаборатория в България "Бим Бом", но по идеологически причини се налага да прекрати своята дейност. Мести се да живее в Прага, където става главен редактор на телевизия.
Още: Пак при нелеп инцидент: Почина режисьорът Николай Волев
Още: Ще се върне ли "клас прослужено време" в държавната администрация?
Още: Възобновиха туристическите разходки до остров Света Анастасия
Двадесет години по-късно Георгиев се връща отново и създава Театър студио 4хС, или Студио за сценични синтетични средства, като театрална паралелка към 22 СОУ "Г. С. Раковски" в София. Желанието на му е да подготвя артисти, които да могат да боравят с гласа и тялото си и да са достатъчно гъвкави да работят с различни жанрове. Сред учениците му са Петя Йосифова-Хънкинс, Иво Димчев, Орлин Павлов, Анна Пападополу, Елена Петрова, Ива Свещарова, Вили Прагер, Ралица Кашова, Стефан Щерев, Йоана Захариева, Антоанета Добрева, Таня Кожухарова и др.
През 1994 г. Георгиев въвежда към Пловдивския университет специалността "Сценично синтетично изкуство", в която продължават своето висше образование голяма част от учениците му в 22 СОУ. От 1996 до 1999 г. Николай Георгиев е директор на габровския Вариететен театър, а актьорската трупа е съставена от негови възпитаници от 4хС. От януари 1998 г. театърът е със статус "театрална лаборатория", която извършва "по-перспективна и изследователска работа". След години на неуспешни преговори с община Габрово за цялостен ремонт на сградата, пострадала през наводнението от 1991 г., през 1999-а тя е запечатана поради несъстоятелност на материалната база и театърът е закрит.
Още: След новогодишната заря: Стотици планински чинки са загинали край Копривщица (СНИМКИ)
Още: Месечна прогноза за времето за януари 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Почина световноизвестната българска цигуларка Стойка Миланова
Още: "Ако не беше тъжно, щеше да е безкрайно смешно": Мъж без ток получи фактура за... 1 стотинка
Още: Какво да направим с подаръци, които не желаем да задържим?
Снимка: Личен архив
През 2000 г. по молба на група студенти от Софийския университет и на тогавашния ректор проф. Боян Биолчев, Николай Георгиев е поканен да води театъра на Университета. Така се ражда Театър-лаборатория "Алма Алтер" - живият театър, а няколко години по-късно - двугодишната професионална квалификация "Авторски театър". Театърът към Софийския университет "Алма Алтер" и днес не спира активно да работи, има стотици възпитаници и е носител на много награди по света. За приноса му за развитието на столицата през 2019 г. Николай Георгиев е отличен със Значка на София.
Николай Георгиев е бил и сценарист на над 150 постановки в България и чужбина, показани по цял свят, донесли множество награди и рецензии на международната театрална критика. През 2020 г. президентът Румен Радев удостои режисьора с орден "Св. св. Кирил и Методий", първа степен, като признание за неговия принос към развитието на съвременния български театър.
Поклонението пред Николай Георгиев ще бъде в четвъртък, 28 ноември, от 12 часа в църквата "Свети Седмочисленици".
Поклон!