Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От днес, 15 ноември: Зимните гуми са задължителни, ще има глоби

15 ноември 2021, 07:40 часа • 18107 прочитания

От днес, 15 ноември, всички автомобили трябва да са със зимни гуми. По закон от 15-ти ноември до 1-ви март превозните средства трябва да се движат с гуми, чийто грайфер е с дълбочина най-малко 4 мм.

Междувременно продължават засилените проверки на КАТ по пътищата в рамките на акция „Зима“. В последния етап от акцията проверките ще са фокусирани върху готовността на автомобилите за зимни условия.

За да можем да разчитаме на характеристиките на един автомобил, много важно е да му осигурим необходимото сцепление – на практика автомобилната гума дава контакта на автомобила с пътя. 4 мм трябва да е дълбочината на грайфера на гумата за зимни условия.

В навечерието на зимния сезон е необходима цялостна подготовка на автомобила, но изборът на зимни гуми е едно от най-важните решения, които всеки шофьор трябва да вземе, категорични са експертите. Oт Асоциацията на производителите, вносителите, търговците и вулканизатори на гуми напомнят, че зимните гуми не са само за сняг.

Защо трябва да ги поставяме?

Материалът, от който те се изработват, променя качествата си според околната температура. При ниски температури каучукът става по-твърд и сцеплението с пътната настилка намалява, посочват от Асоциацията на производителите, вносителите, търговците и вулканизатори на гуми.

Гумата е контактът между автомобила и настилката. Каква ще бъде сигурността на пътя до голяма степен зависи от правилния подбор на гумите. Според специалистите е препоръчително зимни гуми да се използват при температури под 7 градуса, независимо дали има сняг или не. Летните гуми имат най-добро сцепление при температури между 10 и 30 градуса, а зимните - между 0 и - 20 градуса.

През зимата дълбочината на протектора осигурява най-важния показател - спирачния път. Изследване сочи, че зимната гума спира на 25-тия метър, докато лятната ще спре чак на 53-тия - два пъти по-голямо разстояние.

Как да изберем подходящите гуми?

Специалистите от световната компания, произвела първата зимна гума, съветват да подменяме гумите след шест години активно ползване. От там препоръчват, че е по-добре евтина зимна гума, отколкото лятна гума през зимните условия, като още по-лошо е да се използват гуми втора употреба.

Експерти в бранша смятат, че всичко зависи от пробега, който автомобилът изминава. Ако се движи постоянно, натоварен е, или в рискови условия, в него трябва да се инвестира в гуми от висок клас. Те реализират по-добри възможности и качества по отношение на зимните условия, имат специален състав на каучука.

Производителите на гумите гарантират, че гумата запазва своите свойства за срок от 10 години.

Кога да се смени една гума?

Това зависи най-вече от това каква е дълбочината на единия протектор, което се отнася най-вече за зимните гуми. През зимата дълбочината на протектора осигурява най-важния показател - спирачния път.

"Някои автомобилисти смятат, че е удачно да се поставят две зимни гуми, обикновено на предните колела. Това поражда риск, особено при завои, защото когато предните са зимни, те имат по-високо сцепление спрямо задните. Задницата може да се завърти. Съветите към шофьорите са винаги да проверяват състоянието на гумите, да ги преглеждат за дефекти и износване, да следят какво е налягането в тях.

За България оптималното време за поставянето им е средата на октомври, а смяната им с летните - началото на април. Зимни гуми с грайфер под 3 мм не могат да гарантират оптимално управление и безопасност по заснежени и заледени пътни настилки. Ако грайферът слезе на такава степен на износване през тази зима, през следващата гумите трябва да се подменят. При износването под 3 мм зимната гума вече не осигурява същото добро сцепление с пътя. В някои европейски страни, а отскоро и в България, гумите не се считат вече за зимни, ако грайферът е износен под 4 мм. Имайте предвид това, когато шофирате в страни, където зимните гуми са задължителен, предупреждават от Асоциацията на производителите, вносителите, търговците и вулканизатори на гуми.

Сцеплението между гумите и пътя определя колко добре ще се движи МПС. За безопасното шофиране през зимата са от съществено значение завоите и спиранията. Затова е много важен изборът на подходящи гуми. Използвайте гуми за всички сезони, съветват специалистите. Радиални гуми само в зони, където падат леки снеговалежи; гуми за сняг най-малко на задвижващите колела - за зони, в които падат силни снеговалежи. Използвайте вериги на всичките четири колела, когато очаквате силен сняг и заледени пътища. Проверете в съответното управление на пътищата дали е позволено използването на вериги за зоната, където ще пътувате, предупреждават от АПИ.

Освен това - проверете налягането на гумите и ако е необходимо, го направете до стойностите, препоръчани от производителя на гуми; не смесвайте радиални гуми с други видове гуми; проверете балансирането на гумите и ако е необходимо, коригирайте го; проверете положението на колелата и ако е необходимо, също го коригирайте, е съветът на опитните автомобилисти.

Висококачествените автомобилни гуми са издръжливи и правят шофирането комфортно и безопасно. SUV автомобилите /така наречените високопроходими спортни автомобили/ имат нужда от гуми със здрава структура и издръжливи страници. В екстремни ситуации гумите на големите превозни средства е нужно да осигуряват точна реакция на кормилото, което също така изисква правилно налягане в гумите.

Високите и тежки SUV модели се нуждаят от подходящи гуми както за лятото, така и за зимата. Тези модели обикновено използват гуми с различна каучукова смес и по-здрави материали в сравнение с моделите за леките автомобили, посочва Мартин Дражик, продуктов мениджър на известна марка високопроходими автомобили за Европа.

Висококачествените гуми се открояват при всички сценарии на шофиране. Първокласните гуми са тихи при добри условия, тоест на сухи и прави асфалтови пътища. На мокри или заледени пътища обаче можете да усетите разликата в усещането при управлението на гуми с по-високо и по-ниско качество. В екстремни ситуации, като например внезапно спиране или аварийна смяна на лентата за движение, разликата е огромна.

Водачите на този клас автомобили да проверят ръководството на автомобила за препоръчителното от производителя ниво на налягане в гумите. Шофьорите, които са свикнали с леки автомобили, е възможно да оставят твърде ниско налягане в гумите, когато сменят автомобила си с SUV модел, който изисква малко по-високо налягане в гумите отколкото леките автомобили и разликата е значителна. При извършване на рязка маневра с тежък автомобил - като например аварийно избягване на друго превозно средство, е важно гумите да реагират правилно, подчертава Мати Мори, директор "Техническо обслужване на клиенти" в офиса на същата марка автомобили.

По какви критерии да изберем гуми за автомобила?

На този въпрос трудно се открива еднозначен отговор. Но проучване сред потребителите във Фейсбук мрежата, направено от престижен международен собственик на автокомплексна верига, показва любопитни резултати.

Новите гуми за колата трябва да са безспорно надеждни, проверени, съобразени с марката на автомобила и с доказано качество. Разбира се, в случая не може да се говори за "идеална" гума, която да има перфектни показатели и да бъде на бюджетна цена - по този въпрос получените отговори на запитването говорят за трезвата преценка на българина, който се старае да приоритизира в личната си класация не повече от три до четири критерия при избора на гуми.

Подготовката на автомобила за зимата обаче не свършва с гумите. Автоекспертите съветват още: измийте колата и прегледайте лаковото покритие за петна от ръжда, като съответно ги почистите и намажете с боя. Особено внимание отделете на дъното на автомобила, спирачните и горивни тръбопроводи по него. И най-малкото петънце ръжда след солените зимни бани ще се превърне в значително огнище на корозия. Обработете ключалките на автомобила със специалните препарати, които се продават по магазините. Намажете гумените уплътнения на вратите и багажника с течен парафин против замръзване.

Сменете водата в стъклоумивателното устройство със зимна незамръзваща течност, като не забравите да задействате помпата, докато от дюзите не потече от новата пенлива течност. Проверете и ако е необходимо - сменете чистачките. Ако автомобилът ви е по-млад от 10 години, сигурно е оборудван с филтър на купето. Неговото запушване влошава парното на колата и бързото обдухване на изпотените прозорци, така, че обезателно го проверете и сменете с нов, съветват експертите: Проверете още акумулатора, запалването, осветлението, антифриза.

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес