Депутатите няма да си намаляват основните заплати и те остават равни на три средномесечни възнаграждения в обществения сектор. Това стана ясно след като парламентът прие окончателно правилника си за работа.
Още: Кой има имен ден днес, 1 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 31 декември 2024 г.
Предложението на Мая Манолова от "Изправи се БГ!Ние идваме!"/ИБНИ/ основното възнаграждение на депутатите да бъде намалено на една средна за страната заплата беше подкрепено само от осем народни представители, 109 бяха "против" и 31 се въздържаха. То доведе и до противопоставяне между председателя на ПГ ИБНИ и председателя на НС Ива Митева.
Според Митева трябва да се мисли за нов модел на определяне на възнагражденията в държавната администрация, който да премахне диспропорцията в заплащането. Не знам дали г-жа Манолова си дава сметка как се определят възнагражденията в държавната администрация, коментира тя.
И обясни, че те са процент от депутатските заплати и намаляването на възнаграждението на народните представители ще доведе до редуциране и на парите на държавната администрация.
Още: Прогноза за времето - 1 януари 2025 г. (сряда)
Още: КЕВР решава окончателно за цената на тока на 1 януари
В отговор Манолова изтъкна, че за българските граждани, които получават по 700 лв., този спор е абсурден.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха мъртъв млад царски орел в Горнотракийската низина
Още: Как България ще посрещне 2025 г.? Вижте празничните програми в страната
Отхвърлено беше и предложението й депутатите сами да си поемат транспортните разходи за автобусни, жп и самолетни билети при изпълнение на задълженията си.
Така, например, ще се признават разходите за самолетни билети на народни представители от райони, намиращи се в области, с които има самолетна връзка, и отстоящи на повече от 250 км от София. Депутатите, отговарящи на тези критерии, ще имат право на до 40 самолетни билета годишно - еднопосочни или двупосочни, а за останалите - до 12 самолетни билета.
Отпадна възможността от стария правилник депутатите да получават допълнителни възнаграждения до 25 на сто от основното си месечно възнаграждение при реализиране на приоритетни за страната задачи.
Още: Нито по-свободни, нито по-единни: българските медии през 2024 г. според проф. Нели Огнянова (ВИДЕО)
Още: Румен Радев: Красимир Куртев ще продължи да живее в сърцата на публиката
За облекло парламентарните служители ще получават пари в размер до две средномесечни работни заплати на работещите в бюджетна сфера, е записано още в новия правилник.