Около 3500 монети са намерени при разкопките в Хераклея Синтика. "Това е много впечатляваща цифра", каза за БТА професор Людмил Вагалински, археолог и ръководител на разкопките на античния град. В първата седмица на декември от Градския исторически музей - Петрич ще пристигне екип от нумизмати, който ще изследва античните монети, открити при разкопките.
Още: Здравка Евтимова: 2024-та беше борба да запазим здрав духовния си гръбнак (ВИДЕО)
"Специалистите са главен асистент доктор Лили Грозданова от Софийския университет от катедра „Стара и средновековна история“ и доктор Христина Иванова Анапиелти, която живее и работи в Швейцария, която също е нумизмат. Те подготвят монография за всички монети, които сме открили в Хераклея досега. Най-важното е, че тези монети са открити от археолози и имат своя археологически контекст. Тяхната информационна стойност е много голяма", каза още професор Вагалински и уточни, че монетите, намерени от иманяри, не носят историческа информация.
Още: Откриха втора статуя в античния град Хераклея Синтика (ВИДЕО)
Специалистите ще изследват монетите с много съвременни технологии, сред които и скенер. Очаква се специалистите да донесат в Петричкия музей и монетите, които са консервирани и реставрирани в София и в Благоевградския регионален музей. Монетите ще станат част от колекцията на музея в Петрич.
Още: ПСС: Лоши са условията за туризъм в планините
Още: Президентът и политиците ни честитиха Рождество Христово
Проф. Людмил Вагалински се надява Община Петрич скоро да реализира втори проект за реставрация и експониране на Хераклея. Така античният град ще се утвърди като водещ туристически обект на Балканите, смята той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Световна слава за България: Какво откри проф. Вагалински в Хераклея Синтика? (ВИДЕО)
В бъдеще предстои разширяване на разкопките, които ще обхванат източната периферия на централния площад. Проф. Вагалински очаква там да се разкрият храм на Херакъл и източната порта на античния град Хераклея Синтика. Ще бъде довършено и проучването на римската обществена сграда с подова мозайка, която специалистите регистрираха това лято.
Припомняме, че само преди дни екип от експерти начело с доцент доктор Иво Чолаков от Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките (БАН) откри основите на водопровода, който е захранвал Хераклея Синтика. Античният водопровод се намира в местността Айдарица край петричкото село Митино.
Още: Безплатно паркиране в София още три дни
Още: Големите българи, които си отидоха през 2024 г.
Показаха лицето на статуята от Хераклея Синтика (СНИМКИ)