Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Общински съветник постави важни въпроси за прехода към зелена икономика

25 ноември 2020, 19:19 часа • 3361 прочитания

"Вчера в София се проведе конференция на тема: „Преходът към зелена икономика и заетост в България - посока, цели, политики, възможности и предизвикателства“. Умело, последната дума от заглавието е възможно най-мекия вариант да се каже, че има шанс за кризи и проблеми. Лайт-мотивът на водещия конференцията беше да не се слага фокус само върху проблемите, но и върху възможностите. Резонно, но така и не се получи убедително.

Още: Кой има имен ден днес, 7 януари 2025 г. Честито!

Още: Заради проблем с мрежата: 10 часа пътуват влакове от Варна до София

Темата е широкоспектърна, сложна и наболяла, особено за нашия регион. Случващото се около „Зелената сделка“ сериозно ще засегне Стара Загора. Би следвало да се промени целият модел на икономиката. Но големият въпрос е дали сме готови за това", пита общинският съветник от Възраждане в Стара Загора Искра Михайлова във Фейсбук.

"Тук не говорим само за саниране на жилищни блокове, перки и соларни инсталации. Готов ли е бизнесът? Колко процента от бизнеса са готовите фирми да се включат адекватно в предвидения преход, да се възползват качествено от механизмите и да реализират най-добрия възможен резултат?

Според Желяз Енев - Директор в дирекция „Икономическа политика“ към Министерство на икономиката, нашият бизнес не е готов. Дали това е така, подозирам, че ще разберем по най-трудния начин.

Още: Нова система за обработка на 2400 багажа на час монтират на летище София

Още: Най-важните новини за деня: 6 януари 2025 г.

Наличието на ресурс е едно, а ефективното му оползотворяване - съвсем друго.

България се отличава с енергоинтензивна икономика. За да се осъществи коментираният преход в нашите условия, трябва да бъдат изпълнени редица условия, за да бъде той успешен и възможно най-малко рисков. Ако не си даваме реална оценка на предизвикателствата, ако не гледаме прагматично, а се отдадем на емоции, ще загубим възможността да управляваме процесите в най-добрата им светлина за България и засегнатите региони.

Изпълнителната власт трябва да е изключително наясно накъде е тръгнала, да има точно начертани планове и дълбоки разбирания за това, какво трябва да се случва.

Логично е първо да бъдем убедени, че желаният енергиен преход може да се случи като системна трансформация. Затваряйки базови и важни мощности в кратки срокове, трябва да бъдем напълно сигурни, че ще получим нова устойчива енергийна система, която да не зависи от външни източници. Имаме ли готовност да реализираме нещо подобно?

Още: Костадин Нушев: С решението на ВКС се легализира старостилният разкол

Още: Български летателен апарат – 1 година преди братя Райт (ВИДЕО)

Икономическите инструменти за решаване на наличните проблеми са много и са добри, дават много възможности. Но дали те ще бъдат правилно планирани, после - правилно управлявани? Дали са предприети всички мерки за това? Дали хората, които трябва да осъществят прехода са способни да го направят? Това са съществените въпроси.

Още един сериозен въпрос за нашия регион - къде са работниците и служителите в цялата тази картина? Ако в един момент се окажем с бизнес, който не е готов за трансформацията, кой ще поеме хората, излезли на пазара на труда?

Въпросите са много, неизвестните - още повече. Или обратно?...

Поради всичко това, диалог по темата е необходим и належащ. България има сериозен и дългогодишен проблем с администрирането на... почти всичко. Тази тема е изключително мащабна и носи своите големи рискове, но както винаги при такива случаи, се използва "ключовият момент" - да се държи на повърхността!"

Още: Държавна стратегия показа в числа колко назад е икономиката ни като ефективност

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес