Читалищни секретари и председатели на читалищни настоятелства отменят протеста, който бе насрочен за днес - в навечерието на 24 май. Това съобщиха за Actualno.com представители на инициативния комитет, който бе сформиран спонтанно в социалните мрежи.
Припомняме, че причината за недоволството на читалищните дейци бе нова нормативна реформа. Промените в Закона за мерките срещу изпирането на пари задължават и читалищата да имат лице/лица, отговарящо за конкретните мерки по следене на финансовите операции, обясни по-рано Зорница Баракова, секретар на народно читалище "Пробуда-1990 г." в град Пазарджик.
Става ясно, че до 31 май председателите пък трябва да се регистрират в Агенцията по вписванията и като „действителни собственици“, което реално им вменява отговорност за всички финансови операции, включително сами да проверяват дали сред даренията им няма пари от съмнителни сделки. При неподаване на тази декларация, глобите са от 1000 до 10 000 лева, отбелязва още сайтът "Факти", който също работи по темата.
Читалищните дейци силно недоволстваха от това, че с вписването им в Търговския регистър и Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ) в Агенцията по вписванията, започва третирането им като търговци. Процесът по вписване на читалищата в Агенцията по вписванията е от началото на 2018 година с краен срок - 31 декември 2020 година. Досега читалищата бяха вписани към окръжните съдилища. Вписаните в Агенцията читалища имат задължение за ново вписване с декларацията за действителен собственик и отговорности и пред ДАНС за превенцията срещу изпиране на пари.
Зорница Баракова разказа пред Actualno.com, че като представляващ член на инициативния комитет е подготвила отворено писмо към медиите и институциите, чрез което разграничава себе си и вече отменения протест от всички политически формации - особено в контекста на предстоящите избори за Европейски парламент. Баракова е убедена, че "читалищата трябва да запазят лицето си чисто. Нашите искания са кауза за духовност и култура", коментира Зорница и подчертава, че "будителите не са търговци". Секретарят на пазарджишкото читалище уточни, че все пак ще доведе делото си докрай, като внесе подготвяната от няколко дни петиция по темата към компетентните органи.
Пълния текст на отвореното писмо може да прочетете тук.
Снимка: Архив