"Възможно е България да не влезе в еврозоната на 1 януари 2024 г."
Това заяви бившият вицепремиер и министър на икономиката Николай Василев. Той уточни обаче, че датата все още е постижима.
Пред NOVA NEWS Василев определи действията на българското правителство за овладяването на енергийната криза като "частично адекватни". По думите му въпреки, че всички са знаели, че след избухването на войната в Украйна, Русия може да спре газа, България се е оказала страната с най-празно хранилище:
„Ако с едно от двете горива има проблем, това не е нефтът, а газът. Там сме много силни и искаме да се отървем завинаги от „Газпром”, а с нефта – сме обратното. Това е политически ход повече, отколкото икономически", твърди Николай Василев.
Според бившия министър на икономиката западните държави смятат България за страната с най-слаба и променлива позиция.
По повод опасенията на опозицията у нас, че в търговията с газ ще се появят посредници, Василев заяви, че ситуацията, в която се намираме, е комбинация между недостатъчно ефективно управление и вероятни користни интереси.
„Посредници ще се появят. Можеше евентуално по друг начин да се изиграе тази ситуация. Например, „Булгаргаз” по-рано да си беше свършил работа и да се напълни хранилището”, смята Василев.
Според него Бюджетът на България в момента е „изключително разхитителен” и е най-големият в историята ни. В същото време, по думите му, инфлацията у нас е сериозна и всеки от нас я усеща.
„Ролята на държавата не трябва да бъде на комунистическа държава майка-хранилница, която да замразява цени, да има все повече държавни предприятия и да се меси в работата на пазара и пазарната икономика”, категоричен беше бившият икономически министър. Според него най-добрият начин да се преборим с инфлацията е да се осигури висок икономически растеж.
„Той не пада от небето. Става с реформи, които няма. Става с мощно стимулиране на инвестициите, каквито няма”, обясни Николай Василев и подчерта, че е против отпадането на акциза за електроенергията и природния газ. Според него е по-добре проблемът с високите цени да бъде решен чрез увеличаване на доходите, за да могат хората да си плащат сметките.
„Обратното води до силно намаляване на приходите в бюджета”, алармира експертът.