Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Научи ме на зелена енергия

05 март 2015, 12:01 часа • 17931 прочитания

Представете си как едно дете играе на дама и скачайки върху числата, произвежда енергия. Това забавление му донася точки, с които може да отиде на кино или в библиотека. Първата ви реакция може би би била, че това е сюжет от научна фантастика, но всъщност е проект на училищния клуб Kirov Engineering към столичната Професионална гимназия по електротехника и автоматика.

Проектът “Интерактивна детска площадка на бъдещето“ е изработен за половин година само с 400 лв. бюджет. През 2014 г. клубът постига своя най-голям успех – второ място в Европа на състезание, организирано от Hanze University of Applied Sciences, Philips и Entrance. Същата година учениците взимат и златен медал на националното изложение „Изобретения, Иновации, Технологии“ и купа за първо място на състезанието за приложни програми "Джон Атанасов".

На 11 март от сцената на „Аз,инженерът“ в Интер Експо Център Мино Караджов и Димитър Плачков, които ръководят училищния клуб, ще разкажат за проекта. „Желаем идеята ни да достигне до все повече и повече хора и един ден да изпитаме удоволствието от това, че мечтата ни се е сбъднала. Искаме да покажем на обществото, че българското училище не отстъпва по нищо от чуждестранните. Да покажем, че и ние можем да мислим и да променяме света“, споделят момчетата.

Играй зелено

Основната цел на площадката е децата да научат какво е зелена енергия, как се произвежда и къде се използва. Пространството е изпълнено с атрактивни обекти като слънчоглед (с монтиран слънчев панел), ветрогенератор, пързалка, люлка, библиотека и киноцентър, летателен апарат, игра на дама, колело, светещи пътечки, дворец и др.

При влизане в площадката децата се регистрират от RFI (Remote Inclusion System) и получават индивидуални чипове, с които могат да използват всички забавления и да събират точки.

Когато детето използва обект, произвеждащ енергия, то получава бонус точки, а когато използва такъв, изразходващ енергия, му се отнемат точки. Проектът включва LED индикаторна система, която чрез смеещи се и тъжни лица сигнализира дали например колелото или светещата пътека произвеждат, или не произвеждат енергия.

Покривът на пространството има сензори и при силно слънце или дъжд той автоматично се отваря или затваря. А на покрива на двореца е разположена камера за наблюдение на площадката. Чрез системата Secured Live Stream всеки родител, отдалечен от мястото, може да се свърже с GSM и да види играещото си дете.

Сцена за изобретатели

Тази година младежкият форум „Аз, инженерът“, организиран от Интер Експо Център и фондация „Мечти в действие“, е насочен към младите изобретатели в сферата на инженерните науки, като темата е „Изобрети света, в който живееш“.

Целта на събитието е преди всичко да покаже проекти като интерактивната детска площадка, за да демонстрира на младите гимназисти, студенти и специалисти, че наука и иновации в България се случват.

Програмата на събитието ще започне на 11 март в 9.30 часа с презентации на изобретатели и компании на най-интересните разработки в тяхната дейност.

Към момента от страна на технологичните компании своето участие са заявили фирми като Interoute, ABB, Aurubis, Sap Labs, Melexis, Telenor, VMware Bulgaria, Visteon, Festo, Mondi group Bulgaria, Hoval, Българската асоциация за безпилотни системи (BRUS) и др.

Паралелно с „Аз, инженерът“ ще се проведе и състезание по сглобяване и борба с роботи на Робо Лига България.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес