В специално видео Национално управление на САЩ по въздухоплаване и изследване на космическото пространство (НАСА) обясни защо светът няма да свърши днес (21 декември).
Още: Заради проблем с мрежата: 10 часа пътуват влакове от Варна до София
Още: Нова система за обработка на 2400 багажа на час монтират на летище София
Ръководителят на програмата на НАСА Дон Йомас заявява, че прословутият календар на маите всъщност просто отчита нов цикъл от 21 декември насетне. "Това е както е в нашия календар - след 31 декември започваме следващата година".
Йомас отхвърли най-широко разпространените теории как точно ще свърши светът. Може би най-популярната е, че към Земята се приближава огромна планета, четири пъти по-голямата от Земята Нибуру, която ще изкара нашата планета от орбита ѝ около Слънцето и ще причини гибелта ѝ.
"Вярвате ли, че такова космическо тяло щеше да остане незабелязано и никой да не съобщи за него? Дори ако приемем, че НАСА крие информацията, както казват конспираторите, не само ние наблюдаваме Космоса. Един любител-астроном спокойно може да види дали такава планета идва към нас", смее се Йомас.
Още: Най-важните новини за деня: 6 януари 2025 г.
Още: Къде сме ние между Изтока и Запада? Разговор с проф. Ивайла Попова и проф. Цветелин Степанов (ВИДЕО)
Друга популярна теория казва, че всепоглъщаща слънчева буря ще удари Земята и ще я изпепели. Йомас обаче обяснява, че всъщност следващият пик на слънчева активност ще дойде едва през май 2013 година и той изобщо няма да има "катастрофична сила".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прогноза за времето - 7 януари 2025 г. (вторник)
Още: Костадин Нушев: С решението на ВКС се легализира старостилният разкол
Третата теория, която се защитава яростно от очакващите Апокалипсиса, е че на 21 декември ще има изравняване на всички планети в Слънчевата система на една линия, което ще предизвика огромни катаклизми. Такова изравняване няма да има, казва Йомас, а дори и да има, то не може да предизвика гравитационни ефекти върху нашата планета - само Луната е достатъчно близо, за да ѝ влияе.
Редактор: Ивайло Петров