Националният дворец на културата и сгради в още четири областни града у нас ще бъдат осветени в лилаво тази вечер – цветът на хората с епилепсия по света. Отбелязваме Световния ден за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване, като тази година инициативата се провежда под мотото: „Заедно за подкрепа и осведоменост“.Около 70 хиляди са българите с епилепсия, като някои от тях имат и други хронични заболявания.
В аптеките изчезнаха животоспасяващи лекарства за хората с епилепсия
Заболяването
Болестта най-често започва в детска възраст или след като човек навърши 65 години. С подходящото лечение между 70% и 75% от болните могат да бъдат излекувани, съобщават от Асоциацията на родителите на деца с епилепсия (АРДЕ). Идеята 12 февруари да бъде обявен за "лилав ден" идва от едно малко момиченце от Канада. Детето решило да не се срамува повече от болестта си и казало в училище: „Обявявам този ден за Лилав ден и на този ден ще ви разказвам какво е епилепсия“. Според данни на АРДЕ над 20 хиляди са децата, страдащи от заболяването в България.
Още: Хипертонията удвоява риска от епилепсия при възрастните хора
Припомняме, че точно преди година Асоциацията на родителите на деца с епилепсия обяви че ще заведе съдебно дело срещу държавата, съобщава Веска Събева, председател на АРДЕ. По думите й искът е заради дискриминация, която се основава на възраст, защото някои медикаменти за лечение на болестта се заплащат от Здравната каса до навършване на 18-годишна възраст. „Подготвили сме писмо до Здравната комисия на Народното събрание, в което ще внесем предложения за поправки в чл. 266 на Закона за лекарствените средства…Настояваме Здравната каса да ги заплаща и за хора над 18-годишна възраст. Според нас незаплащането им от Касата е дискриминация по възраст. Ето защо на 13 февруари ще внесем в Софийски градски съд иск към Министерството на здравеопазването за дискриминация по възраст на пациентите с тежки епилепсии. Ще съдим МЗ, а не Здравната каса, тъй като Министерството определя здравните политики в страната,“ каза тогава Събева.
Родители на деца с епилепсия съдят държавата за дискриминация