Шофьорите, употребили алкохол, сами да плащат кръвното изследване в болницата. Това предлага Министерството на вътрешните работи (МВР) с промени в Закона за движение по пътищата, публикувани за обществено обсъждане.
Още: Прогноза за времето - 29 декември 2024 г. (неделя)
Още: Всички населени места в Смолян вече имат ток
Новите текстове предвиждат ако шофьорите откажат да платят, КАТ не им връща книжката.
Другата промяна е, че ако при проверка се установи, че шофьорът има повече от 1.2 промила алкохол в кръвта си, полицаите ще ходят с него в болницата за изследване. Според Наказателния кодекс при такива стойности водачът подлежи на наказателна отговорност и трябва да бъде разследван от прокуратурата.
Шофьорите ще си плащат за изследването в определени случаи, става ясно от законовите промени - когато дрегерът отчете алкохол над 0.5 промила или пък тестът наркотици, или ако шофьорът откаже да бъде проверен с дрегер. В останалите случаи разходите се поемат от бюджета на институцията, назначила изследването, съобщава в."Сега" в днешния си брой.
Още: С 2 млн. лв. служебният кабинет потушава недоволството на останалите без ток на Коледа
Още: Промени в организацията на движението в София заради новогодишния концерт
Подобни изследвания се правят само в определени болници, а резултатите се връщат в МВР. В София това са Окръжна болница и ВМА. В момента едно кръвно изследване в Окръжна струва 55 лв. Цената на теста за наркотиците, който се прави само във ВМА, е между 100 и 300 лв. в зависимост от това какъв наркотик се търси. Насоката на изследването би трябвало да се даде още при полевия тест от МВР. В ценоразписа на ВМА е отбелязано, че изследването за кокаин е 60 лв., а това за амфетамини - 70 лв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Заради обилния снеговалеж": Над 100 населени места в страната още са без ток
Новата порция промени в Закона за движение по пътищата е поредната, с която се прави опит да се затегне контролът по пътищата. Те обаче едва ли ще влязат за гласуване в парламента преди септември. Още в началото на годината влязоха в сила промените, според които КАТ може да сваля регистрационните номера на колата още на пътя. Т. нар. дерегистрация обаче се прилага само спрямо собствениците на автомобили. Въпреки това седмично има над 100 такива санкции.