Децата и учениците ще получат еднократно оставащите доставки по схемите „Училищно мляко“ и „Училищен плод“, които ДФ „Земеделие“ прилага. Предоставяните за консумация продукти ще бъдат плодове, зеленчуци, сирене и кашкавал, съгласно действащите правила и изисквания за качество, съхранение и доставка. Продукти ще бъдат опаковани в индивидуални опаковки. Децата и учениците ще получат полагащите им се количества продукти за периода 13 март - 13 май 2020 г. Доставката ще се извършва при стриктно спазване на противоепидемичните изискванията за транспортна и лична хигиена.
Това реши на днешното си онлайн заседание Минситерския съвет.
Мярката беше първо обявена от социалното министерство, което посочи, че в нея ще участват и служители от "Социалния патронаж", не само персонала на отделните училища.
Продуктите от "Училищен плод и мляко" ще бъдат доставяни по домовете на децата, заявиха миналата седмица от МСТП. Трябваше след Великденските празници служители на социалните патронажи към общините да започнат разнасянето на млечните продукти и плодовете по домовете на децата, включени в схемата "Училищен плод и мляко".
Програмата обхваща над 420 000 деца от 1 до 4 клас, които след въвеждане на извънредното положение не получават предвидената помощ.
В същото време Държавен фонд "Земеделие" вече е организирала закупуването на млечните продукти и сезонните плодове от българските производители, които и преди обявяването на извънредно положение са доставяли храните, подчертават днес от МС.
Получената помощ ще бъде приета и разпределиена чрез списъци с адресите на децата от директорите на училищата.
Точно срещу тези доставки по домовете вече се чуха гласове против. Директор на училище във Враца се обяви категорично срещу раздаването на хранителни продукти по мерките "училищен плод" и "училищно мляко" по домовете. Според него акцията поставя учениците и учителите в риск. Педагозите по думите му трябва да обикалят домовете на децата, за да раздават пакети с по 300 грама кашкавал и 2 броя краставици.
По думите на Румен Петков - директор на училище "Васил Левски" във Враца разпореждането за раздаването дори не дошло от Министерство на образованието и науката - оказа се, защото няма решение на МС за това: "Това цялото мероприятие е много странно, защото беше задействано от едно нищо и никакво писмо от Изпълнителния директор на Фонд „Земеделие”. Няма никакъв официален документ в нашите официални канали за комуникация на училищата, но така или иначе Министерство на земеделието се задейства с пълна сила, във всички училища в цялата страна, в които има деца от начален етап.", каза той вчера.
Малко по-късно по време на редовния сутрешен брифинг на Националния кризисен щаб за борба с коронавируса, журналист зададе този въпрос на щаба. Оказа се, че питащият е един от родителите, които са се отказали да получават храна от програмата в дома си. "И до нас дойдоха такива сигнали, разговаряли сме с Министерството и те трябва да вземат решение по този въпрос", коментира кратко проф. д-р Венцислав Мутафчийски, началник на НОЩ.
От Министерския съвет обясняват решението си с препоръки на ЕК: "Тази възможност се предоставя съгласно препоръките на ЕК към страните – членки за взимане на гъвкави решения относно администрирането на двете училищни схеми на национално ниво и е във връзка с извънредните мерки заради пандемията от коронавирус (COVID-19). Съгласно указанията на ЕК, двете схеми следва да се прилагат в съответствие с условията за допустимост и контрол на разходните, одобрени от Брюксел."