С 50% нараства броя на нарушенията на трудовото законодателство от началото на извънредното положение у нас заради коронавируса, отчитат от Главната инспекция по труда. Работниците не могат да се изпращат в неплатен отпуск без тяхно съгласие, напомнят от инспекцията.
Още: Отиде си легендарният барабанист на "Щурците" Георги Марков
Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)
Сигналите вече са над 600, като една трета от тях са за неизплащане на заплати и отпуски при освобождаване на персонал от работа. Често се упражнява и принуда работникът да напусне по взаимно съгласие.
Дина Христова от главната Инспекция по труда коментира пред БНР:
„Факт е обаче, че ако работниците се съгласят да напусна по взаимно съгласие, те губят не само пълните си права на обезщетение за безработица, те губят и обезщетения, които работодателят дължи по Кодекса на труда.
Още: BG-Alert е по-смешен от измислените шеги - скандалите и важното в мрежата на 1 април
Още: Русия играе на не една, а на няколко карти: Николай Кръстев за протестите в Белград (ВИДЕО)
Така че нашият съвет е наистина работниците да не се съгласяват с отказ от права, защото веднъж разписали по взаимно съгласие, на практика трудно може да бъдат защитени правата им“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Възстановиха маркировката на екопътеката „с. Желява – хижа Мургаш“
Още: От АПИ отговориха за катастрофата с 12-годишна жертва: Внушават се манипулативни твърдения
Според подадените сигнали често от бизнеса притискали служителите си да поискат да ползват неплатен отпуск, като подпишат заявление за това. Има и сигнали за фалшифицирани подписи:
„Когато при нас има сигнали, от които да е видно, че работникът не е подписвал документ и е бил оказан натиск върху него, ние ще сигнализираме прокуратурата. Ситуацията е такава, че по-скоро можем да говорим за чести такива случаи в момента“, обясни Дина Христова.
Съветът към хората е да внимават дали се спазват сроковете на предизвестието за освобождаване - ако те се нарушават, се дължи обезщетение, но предизвестието може да изтече и в рамките на отпуск на наетия, който се ползва към момента.
Още: Уран във водата, но хората си я пият и готвят
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 6 април