Какво означава понятието "пол"- това питане са отправили върховни магистрати към Конституционния съд у нас. От отговорите зависи кога и дали един човек ще може да си промени името и дори ЕГН-то, уточнява Нова телевизия.
Още: Погребват загинало в катастрофа с ТИР 12-годишно момиченце. Бащата с лична кауза
Още: Кратка априлска зима: Прогнозата на Анастасия Кирилова
Транссексуалните често получават отказ, тъй като у нас нямало правна процедура, по която да се случва смяната на пола. "Не е така. В закона за гражданската регистрация има изрична процедура за смяна на пола. И това се случва от 80-те години на миналия век”, обяснява адвокат Деница Любенова. Заради противоречивата практика по дела, върховните съдии решават да поискат и обяснение от Конституционния съд.
"Предвид решението на същия съд по Истанбулската конвенция - би отсъдил, че смяна на пола не трябва да има. Разбира се, това е абсолютно противоречие с международните отношения”, смята адвокат Любенова.
Конституционалистът Борислав Цеков чете въпросите на върховния съд по друг начин. "Тук се търси нещо друго – узаконяване на джендър идеология, тоест всеки да може да си избира пол по собствено желание само на базата на едно административно заявление и държавата да трябва да бъде принудена да признава това, без да изисква медицински критерии”, смята той.
Още: В рамките само на 20 минути: Две земетресения отчетени у нас
Още: Прогноза за времето - 3 април 2025 г. (четвъртък)