Допълнително отпуснатите 40 млн. лева квота за ваучери за храна бяха изразходвани преди броени дни, съобщиха от Асоциацията на операторите на ваучери за храна, предаде БГНЕС.
След актуализацията на бюджета в края на лятото тази година размерът на квотата за 2013-та беше увеличен от 160 млн. на 200 млн. лева. Въпреки че тази сума се оказа недостатъчна за нуждите на пазара до края на тази календарна година, компаниите успяха да осигурят на над 350 000 служители социални придобивки и през месеците септември и октомври, като това рефлектира положително както върху покупателната сила на домакинствата, така и върху бизнеса.
"През 2014 година квотата трябва да нарасне минимум на 260 млн. лева, за да посрещне реалните нужди на пазара", коментира председателят на Асоциацията на операторите на ваучери за храна Арно Мартена. "В подкрепа на искането си бихме желали да напомним, че увеличаването размера на квотата не би довело до липси в бюджета на страната, тъй като не предполага вземане или отделяне на средства от него. Освен това ефектът за населението и икономиката е изцяло положителен", допълни Мартена.
Ваучерната система е един от основните и доказано най-ефективни антикризисни инструменти за справяне с тежката икономическа ситуация. Ваучерите за храна водят до нарастване на доходите и покупателната способност на домакинствата, постъпване на свежи пари в икономиката, повишаване на приходите от ДДС в държавния бюджет и намаляване на негативния ефект на сивата икономика у нас, тъй като ваучерите са изцяло в светлия сектор. От асоциацията се надяват, че след разглеждането на всички видове данъчни преференции в края на годината, правителството ще вземе мерки за облекчаване на режима на квотната система. България остава единствената страна в Европа и света, в която има квота по отношение на ваучерите за храна, което е в разрез с принципите на свободния пазар.