Въоръженият конфликт в руската област Северен Кавказ е най-кървавият в Европа, подхранван днес от етнически и междурелигиозни конфликти, социално-икономически проблеми и грабителството на властите, съобщи неправителствената организация Интернешънъл Крайзис Груп (ICG), предаде БГНЕС.
"Конфликтът в Северен Кавказ е най-кървавият в Европа. Миналата година 750 души бяха убити, а през първите девет месеца на тази година близо 600 души са загубили живота си", заяви изследователката Варвара Пахоменко на пресконференция, на която бяха представени два доклада на ICG за нестабилната област. Организацията уточни, че данните й се основават на информация на сайта Kavkazski Ouzel, създаден от организацията за защита на човешките права Мемориал и посветен на положението в Кавказ.
След първата война в Чечения (1994-1996 г.) между руските федерални сили и сепаратистките бойци бунтът постепенно се ислямизира и все повече излиза извън границите на малката република, превръщайки се в средата на миналото десетилетие във въоръжено ислямистко движение, действащо в цял Северен Кавказ. Атентатите срещу представители на силите на реда в областта са почти ежедневни.
Според изследователката Екатерина Сокирианская освен ислямисткия бунт, други фактори също обясняват нестабилността на региона, като етнически и религиозни конфликти, социално-икономически проблеми и грабителството на властите в борбата им срещу бунта.
"Суровите методи, включително отвличанията, мъченията и убийствата, позволяват на бунта да набира без затруднения нови членове", съобщи организацията в комюнике.
Двата доклада, представени днес в Москва, се основават на година и половина изследвания в областта. Трети доклад, посветен на препоръчаните решения за прекратяване на конфликтите, както и ролята на държавата, трябва да бъде публикуван догодина.
Редактор: Десислава Ушатова