Учени от Канада са открили нов виновник за най-масовото измиране на видове на Земята преди 250 милиона години - живака, пише сп. "Нейчър джиосайънс".
Още: Бойко Илиев: За НДК през годините Нов театър беше поредният търговски обект
Още: Куриерските фирми вдигат цените на доставките си
Тогава проникване на елемента в екосистемите е довело до изчезването на почти всички морски и повечето сухоземни видове.
"Досега никой не е изследвал ролята на живака като потенциален виновник за масовото изчезване на видове. По това време вулканичната дейност е била най-силната в историята на Земята. Днес вече знаем, че най-големият източник на живак са вулканичните изригвания", казва Стив Грабси, съавтор на изследването от университета на Калгари.
Учените изчисляват, че освободеният тогава живак е бил 30 пъти повече, отколкото от съвременната вулканична активност. Процентът на отлагане на живак в края на периода перм е бил значително по-висок в сравнение с днешните емисии в резултат на човешката дейност.
Още: Кой има имен ден днес 5 февруари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 4 февруари 2025 г.
"В наши дни ние допринасяме за увеличаване на нивата на елемента чрез индустриалните емисии. Това е предупреждение за всички обитатели на Земята", казва друг член на изследователския екип, Беноа Бошан. Каквото и да се случи, изследването е показателно и за силата на живота на Земята.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Това е история и за оцеляване и възраждане. След претоварването на екосистемите и измирането на повечето живи форми, океаните въпреки всичко са успели да се самопочистят и да преминат на следващата фаза от живота", пишат изследователите.