"Сегашната война напомня онази за Фолклендските острови през 1982 г. Тогава, в в скучния откъм подбрани международни новини соц, новините от Аржентина бяха "инфотейнмънт", забавление, мач по-вълнуващ от футбола. Макар да беше объркващо – военен режим в Аржентина, за да спечели подкрепа от народа превзема Фолклендските острови, които пък Великобритания е превзела век по-рано. Почти безлюдни острови с 3 хил. души население и няколко милиона птици и пингвини. Желязната лейди Маргарет Тачър без колебание праща британския военен флот да защитава земите на Британската империя на 15 хил. километра от Лондон. Нито една от двете страни не обявява война. Нещо като уличен бой за място за паркиране", пише журналистът Иван Бакалов в публикация в социалните мрежи.
"Общественото мнение винаги преобладаващо е на страната на по-слабия, когото бият. И винаги се разделя на два отбора като привърженици на футболни отбори. Така се получи абсурд - запалянковци се радваха на всеки вкаран гол от Аржентина – воения режим на ген. Галтиери. Той потопи 6 кораба на Великобритания. Тя от своя страна свали една трета от самолетите на Аржентина и потопи флагманския им кораб, купен втора ръка от САЩ от Втората световна война. Запалянковците четяха вестници и брояха всеки свален самолет и потопен кораб. Великобритания се разгневи на Франция, че продала на Аржентина (преди войната) изтребители "Мираж" с ракети "Екзосе" за морски цели – с които потапяха английските кораби.
Великобритания, разбира се, победи и си взе островите, на които все още живеят 3 хил. души и N на брой птици и пингвини. Войната или конфликтът (и тогава има разнообразна терминология) продължава 74 дни. 255 убити англичани, 649 убити аржентинци (повечето моряци от потъналия флагмански кораб "Ген. Белграно"). „Нищо работа”, в сравнение със сега...
"Пинк Флойд" издаде албум "Final Cut". В него се пееше:
"Махни си мръсните ръце от моята пустиня...
...
Брежнев взе Афганистан,
Рейгън взе Бейрут,
Галтиери взе британския флаг
И Меги, за да го накара да го върне...
...Jesus, Jesus, what's it all about?
В следващите години 300 британски войници, участвали в операцията, се самоубиват – post war syndrome – повече, отколкото са жертвите във войната. 300 или 500 души са статистика. Сегашните хиляди и десетки хиляди души пак са статистика.
Броим въздушни удари, потопени кораби. Гол. 3:2, 5:4...
Поколението на компютърните игри харесва това. Само че в реалността не ни остават още два живота", допълни той.