"За потенциален проблем със защитата на данни БСК предупреди в свое официално становище още на 16 август 2018 г. и многократно след това, в контекста на промените в Наредба Н-18 (за касовите апарати). Опасения от подобно естество бяха изразявани от браншови организации, фирми и експерти в рамките на множеството срещи и работни групи, както и при всички публични изяви, свързани с темата. През всичките тези месеци от страна на компетентните институции ни опонираха, че българският бизнес укрива информация/обороти, брани сивата икономика и пр., и пр. Всички тези обвинения с днешна дата губят всякакъв смисъл, защото случилото се на 15 юли 2019 г. доказва нашите опасения." Това обявиха в позиция от Българската стопанска камара (БСК) по повод хакерската атака срещу сървъри на НАП от вчера, при която стана ясно, че има изтичане на данни.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
От БСК припомниха, че точно преди година (през август 2018 г.) в продължение на половин месец държавата беше в абсолютна невъзможност да упражнява правомощията си в една друга важна сфера на обществения живот - търговската регистрация - заради срива в Търговския регистър.
"Обществото и, в частност – бизнесът, очаква отговор на най-малко три ключови въпроса:
• Какви са видът и обхватът на изтеклата информация?
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
• Застрашена ли е националната сигурност?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
• По какъв начин ще бъдат защитени гражданите и фирмите?", пишат още от Камарата.
Не на последно място, скандалът с теча на информация прави повече от наложителни промените в Наредба Н-18, вкл. прецизиране на текстове и промяна на срокове, така че Наредбата да бъде приложима и да не поставя в рискови условия, както дейността на фирмите, така и функционирането на данъчната система", настояват от БСК.
Припомняме, че днес (16 юли) премиерът Бойко Борисов свика Съвета за национална сигурност заради хакерската атака. "Изключително неприятна атака, информацията е част от базата данни на НАП. Около 3% от данните са засегнати", обясни министърът на финансите Владислав Горанов. Това, което е установено до момента е, че от руски домейн е изпратено съобщение до български медии за атаката.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС