Хора с увреждания излязоха на протест пред Министерски съвет във вторник. Те настояват в дневния ред на правителственото заседание тази седмица да влезе Наредбата за медицинската експертиза (НМЕ). Целта е да се гарантират по-кратки срокове за издаване на решение на ТЕЛК, а придружаващите заболявания също да се вземат предвид към основното.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Когато протестиращите се събраха, един от инициаторите на акцията - Павлина Григорова, коментира, че няма "политическо обяздване" на протеста, съобщи БТА. Тя обясни, че целта е да се покаже, че повече така не може да се продължава със сегашното положение с издаването на ТЕЛК.
Протестиращите вдигнаха плакати с надписи "Присъда ли е експертното решение на ТЕЛК?" и "Незабавно обнародване на НМЕ".
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
От лятото е взето решение, че ще се върне старата експертиза преди 2018 г. В нея се взимат под внимание комплексно всички заболявания. В приложение 2 е направена и математическа формула, която няма да позволява орязването на проценти, коментира Григорова. Самата тя е в инвалидна количка и има няколко заболявания, основното от които е кардиомиопатия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
Протестът беше организиран от Сдружение за гарантиране правата на хората с увреждане "Достойнство". Сред основните искания са: достъп до лечение - в казусите на редките болести да се търси алтернатива в други държави, зависимостта от дарителски кампании да бъде избегната; незабавно въвеждане на правото на пациентите да избират заедно с лекуващите си лекари собствената терапия; НЗОК да преразгледа финансирането на терапии и лечение по нуждите на пациентите и определените заболявания; незабавна промяна по работата с доставките на медикаменти и планирания внос; достъп до нови методи на лечение; образната диагностика да влезе в доболничната помощ.
"Хората, освидетелствани от ТЕЛК – да не губят правата си след всяка нова наредба. Незабавно обнародване на НМЕ във формата, която беше гласувана на Националния съвет на ХУ. Автоматично служебно обработване на документацията на хората, изпаднали от системата поради действащата към момента наредба", настояват още протестиращите.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Те искат придобилите право на чужда помощ да не я губят в интервалите от комисия до комисия, личната помощ да бъде съобразена и с помощните средства към нея, да няма спиране на социалния минимум във времето от ТЕЛК до ТЕЛК. Искат и подсигуряване на добро възнаграждение на лекарите, работещи в комисиите на ТЕЛК, и обновяване на екипите със специалисти. Хора с увреждания от детска възраст, освидетелствани веднъж, да не бъдат обвързвани с минимален трудов стаж, за да получават обезщетение - пенсия по инвалидност, настояват още протестиращите.
В крайна сметка служебният зам.-министър на здравеопазването д-р Тома Томов излезе пред хората с увреждания. Той се обърна към медиите, а в същото време протестиращите викаха по негов адрес: "Обърнете се към нас, хората!".
"Промените са предложени още миналата година, обсъдени са от експерти, предложени са на Националния съвет на хората с увреждания, където са приети, както и на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Има постъпили много предложения, максимално бързо ще бъдат обработени и, хипотетично, в края на този месец или в началото на другия ще бъдат предложени. Има чисто технологично време, което трябва да бъде спазено", каза Томов, предизвиквайки още по-голямо недоволство сред протестиращите.
Снимки: БГНЕС