Министерството на финансите в Гърция обмисля идеята да предложи данъчни отстъпки на чужденци с високи доходи, които решат да се установят да живеят в страната. Подобни регулации вече има в страни като Швейцария и Великобритания, пише вестник „Катимерини”.
Още: Погребват загинало в катастрофа с ТИР 12-годишно момиченце. Бащата с лична кауза
Още: Кратка априлска зима: Прогнозата на Анастасия Кирилова
Според запознати източници министерството предлага на чужденците, които изберат Гърция за свое постоянно местожителство, да бъдат облагани с данъци само за приходите им в страната. Техните приходи, които идват от други страни, няма да се облагат с данъци, а данъчната ставка ще бъде фиксирана.
Целта на мярката е да се създаде благоприятна за бизнеса и за инвестиции среда.
Освен това се планира предоставянето на петгодишно разрешително за жителство на граждани от трети страни, които планират да закупят в Гърция имот за най-малко 300 000 евро.
Още: В рамките само на 20 минути: Две земетресения отчетени у нас
Още: Прогноза за времето - 3 април 2025 г. (четвъртък)
В същото време продължава разделението между Международния валутен фонд (МВФ) и неговите европейски партньори относно намиране на взаимно изгодно решение за Гърция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-важните новини за деня: 2 април 2025 г.
Още: Зима през април: Деница Стоянова стресна всички с тази прогноза
Несъгласието на Германия еврозоната да поеме още загуби от гръцките облигации, принуди страните от паричния съюз на Европа да потърсят по-сложни начини да помогнат на Атина да се справи с дълговото бреме, коментира британският Financial Times. Финансовите министри на еврозоната и Международният валутен фонд не се споразумяха на последната си среща точно как да се свие дълга на Гърция, но се очаква това да се случи в понеделник, тъй като по думите на председателя на еврогрупата Жан-Клод Юнкер се обсъждат само “технически подробности”.
Основната спънка пак идва от Германия – Берлин отказва да бъдат намалени и лихвите по спасителните заеми за южната ни съседка с мотива, че са незаконни, тъй като биха представлявали фискален трансфер.
Алтернативата е временният спасителен фонд на еврозоната да отпусне още 10 млрд. евро на Гърция, които да се използват за обратно изкупуване на гръцки облигации от частните инвеститори. Това е и мярката, която като че ли печели най-сериозна подкрепа от страна на гръцките кредитори, посочва изданието.
Отпускането на тези средства обаче е поредното политическо предизвикателство пред еврозоната, тъй като предложението трябва да мине през неспокойните парламенти на Германия, Холандия и Финландия.
Сделка за дълга на Гърция обаче трябва да бъде постигната, защото той продължава да нараства заради дълбоката дългогодишна рецесия, обхванала страната и вероятно ще достигне 190% от БВП още в следващите 2 години.
Редактор: Десислава Ушатова