Идеята е да се създаде система от стандарти, които да регламентират всички изисквания, не само към фасадите на сградите, а и към градското обзавеждане и елементите на средата. Хаотичното разпиляване на реклама, поставянето на климатици, на различни типове дограма, различни материали, в момента никъде не е регламентирано.
Още: Кой има има имен ден днес, 23 януари 2025 г. Честито!
Това заяви пред журналисти арх. Здравко Здравков – главен архитект на София, след представянето на Закон за изменение и допълнение на Закона за устройството и застрояването на Столичната община.
„Височината е една от темите. Много от въпросите, които са разгледани в законопроекта, са свързани със създаването на ясни правила. Височините, които са определени, са свързани с нормите за противопожарна безопасност, но в същото време и с визуалните коридори към планината. В момента в нормативната уредба има редица ограничения към височините, защото всички зони или почти всички, имат ограничение към кота корниз. Оставени са зони, които просто нямат ограничение и ние в тези зони въвеждаме едни тавани, свързани с гледката към планината”, обясни арх. Здравков.
По думите му с различните градоустройствени инициативи се цели да бъде променен начина на разделяне на града, така че да насочат инвестиции в дадени територии.
Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)
Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.
„Територията, която се намира на север от бул. „Сливница” е една от най-подценяваните територии от инвеститорите в града. Ако в „Докторската градина” имотите надхвърлят 2000 евро за кв./м., в териториите на север от „Сливница” цената е в пъти по-ниска. В същото време това е една прекрасна локация, близо до центъра”, аргументира се гл. архитект на София.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Не съм против високите сгради, но трябва да има ясни правила за изграждането им, допълни Здравков, цитиран от Фокус.
„Често ми задават въпроса дали съм против високите сгради. Не съм против. Напротив, в 21 век трябва да имаме високи сгради, но те трябва да функционират 24 часа. Да не умират в 19.00 часа вечерта, а в 07.00 часа да бъдат зареждани с автомобили, както ще се случи със сградите, които се изграждат около площад „Македония”. Това е различно от модерното градоустройство. Трябва да има ясни правила за изграждане на високи сгради, но същевременно те трябва да са прекрасно обезпечени с градски транспорт и да функционират непрекъснато”, подчерта арх. Здравков.
Той обясни, че с този законопроект се дава възможност за високо строителство в две зони, които са разположени след 7-ми километър на бул. „Цариградско шосе”. „Тази територия е обезпечена със станция на метрото, лесни връзки с магистралите и изнасяне с градски транспорт", аргументира се той.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Основните акценти, които бяха представени в законопроекта, са въвеждане на регламенти относно високите сгради, озеленяване, трафик и паркиране, градска среда, жилищни комплекси, намаляване на административната тежест и премахване на съществуващи ограничения, предвиждане издаването на нови подзаконови нормативни актове, както и актуализиране на текстове спрямо действащата нормативна уредба.
По време на представянето главният архитект посочи, че текстовете на законопроекта са съгласувани с катедра „Конституционно право” на Софийския университет „Св. Климент Охридски” и призова общинските съветници да вземат активно участие в дебатите.