Facebook изтри коментар от профила на доц. д-р Атанас Мангъров относно носенето на предпазни маски. Публикацията на инфекциониста бе маркирана като фалшива новина.
Още: Втора оставка в сливенската болница след чалга клипа с бебета
Още: Kолелото на наградите идва с продукти за 1 ст. в Kaufland
Шефът на катедра и началник на педиатричната клиника в Инфекциозната болница Атанас Мангъров написа в профила си в социалната мрежа, че маските не предпазват от коронавирус. Той се позова на данни от CDC - Американският център по заразни и паразитни болести, според които над 70% от случаите на COVID-19 е при хора, носили маски, а едва 3.9% не са.
Мангъров определи реакцията на Facebook като цензура. В публикацията си лекарят наистина се позовава на научни данни. Припомнете си за какво става въпрос в този материал.
“Това са научни факти и да се цензурират по този начин е абсурдно. Facebook ли ще ни контролира живота?”, попита доц. Мангъров пред БНР.
Още: "Гражданската отговорност" поскъпва още повече?
Още: "Как се пише?": Кои ще са думите на 2024 г.?
“До месец март 2020 г. и през всички предхождащи епидемии, с каквито се сблъскваме всяка година - свински грип, птичи грип, хонконгски грип, никога досега, нито Световната здравна организация, нито Американският център по заразни и паразитни болести (CDC), нито който и да е от другите институти са казвали, че маските вършат някаква работа. Изведнъж те получиха някакво прозрение и казаха, че ако хората носят маска, броят на заболелите ще спадне с 80 на сто, което е абсурдно. В тези страни, които бяха най-затворени, в момента се наблюдава най-висок брой новооткрити заразени“, посочи още инфекционистът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Патриарх Даниил отслужи литургия за Богоявление (СНИМКИ)
Още: Йордановденското хоро в Тунджа: Тригодишен получи дървения кръст (СНИМКИ)
Той бе категоричен, че маските не са начинът, по който ще се справим с една въздушно-капкова инфекция. Мангъров поясни още, че разпространението на COVID-19 по нищо не се отличава от това на всички останали коронавируси, които са отговорни за около 15-20 на сто от всички респираторни инфекции – хрема и кашлица през студените месеци на годината.