Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Евробарометър: Ценим членството ни в ЕС, но нямаме интерес към евроизборите

06 декември 2023, 09:40 часа • 819 прочитания

Над седем от десет граждани вярват, че страната им е спечелила от членството си в ЕС, като този показател остава непроменен спрямо същия период за миналата година. За 34% основните причини са приносът на ЕС за поддържането на мира и укрепването на сигурността, както и подобряването на сътрудничеството между държавите от Съюза. Това става ясно от публикуваното  днес проучване на Евробарометър за есента на 2023 г., което демонстрира продължаващата подкрепа на гражданите за ЕС и по-голям интерес към предстоящите европейски избори. 

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

ОЩЕ: Евробарометър: Едва 4% от българите не се притесняват от поскъпването на живота

Делът на българите, които заявяват, че страната им е спечелила от членството си в ЕС, е 57%, което поставя страната на последно място заедно с Италия (57%) и Австрия (55%).

Основните причини, посочени от 49% от българските респонденти, са новите възможностите за работа, които ЕС носи, а за 31% това е подобряването на сътрудничеството между държавите от Съюза. Според 25% това е приносът на ЕС за поддържането на мира и укрепването на сигурността.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК

Нагласи към ЕС

Представата на европейците за ЕС остава стабилна от март 2023 г. насам, като 45% от гражданите имат положителни нагласи към Съюза, 38% имат неутрални нагласи, а 16% - отрицателни. 48% от българите са с положителни нагласи към ЕС, което се доближава до средните за ЕС, неутралните са 32%, а отрицателните - 19%. Страната ни се нарежда в една група с Румъния и Словения.

„Това проучване на Евробарометър показва, че Европа има значение. В този труден геополитически и социално-икономически контекст гражданите вярват, че Европейският съюз ще намери решения за предизвикателствата. По-голямата част от европейците считат, че действията на ЕС са имали положително въздействие върху ежедневието им“, коментира проучването оредседателят на Европейския парламент Роберта Мецола.

ЕС и ежедневието на хората

Далеч от представата за отдалеченост от ежедневието на хората, 70% от гражданите на ЕС считат, че действията на ЕС оказват въздействие върху ежедневието им. В България 61% от респондентите са посочили същия отговор, което поставя страната на едно от последните места заедно с Италия (62%), Естония (62%), Чехия (60%) и Румъния (60%).

ОЩЕ: Евробарометър: Близо 50% от българите не одобряват еврото

Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи

Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция

Повече от една трета от гражданите на ЕС считат борбата срещу бедността и социалното изключване (36%) и общественото здраве (34%) като основни теми, които Европейският парламент трябва да приоритизира. Действията срещу изменението на климата, както и подкрепата за икономиката и създаването на нови работни места (и двата показателя с 29%) следват веднага след това, като важността на миграцията и убежището (18%), понастоящем на девето място, се е покачила със седем процентни пункта от есента на миналата година.

Приоритети на ЕП

Основните приоритети на Европейския парламент според българските респонденти трябва да бъдат борбата с бедността и социалното изключване (44%), подкрепата за икономиката и създаването на нови работни места (39%), общественото здраве (35%), както и темите за демокрацията и върховенството на закона и бъдещето на Европа, като и и двете са с 23%. Действията срещу изменението на климата са припознати от едва 11% от анкетираните, а миграцията и убежището - от 9%.

„През последните пет години ние се вслушахме в желанията и нуждите на нашите граждани. И Европейският парламент постигна резултати. Борим се срещу бедността, социалното изключване и изменението на климата, борим се за създаването на работни места и защитаваме ценностите на ЕС, като демокрация, права на човека и свобода на словото“, коментира Мецола.

Стандарт на живот

Както и проучването демонстрира относно приоритетите на гражданите за политиките на ЕП, социално-икономическите трудности все още засягат много европейци, въпреки че показателите леко се подобряват през последните шест месеца. 73% от респондентите смятат, че стандартът им на живот ще се влоши през следващата година. 37% срещат трудности при плащането на сметки понякога или през по-голямата част от времето.

ОЩЕ: Българите най-малко подкрепят Украйна в ЕС, 40% харесват руските медии

Данните за България относно стандарта на живот са близки до средните за ЕС. 72% от респондентите смятат, че стандартът им на живот ще се влоши през следващата година. От друга страна 59% от българите заявяват, че срещат трудности при плащането на сметки понякога или през по-голямата част от времето.

Евроизбори

С наближаването на европейските избори на 6-9 юни 2024 г. повечето европейци (53%) желаят Европейският парламент да заема по-важна роля, като това е мнението в мнозинството от 21 държави членки. Делът за България по този показател е 40%, като страната се нарежда до Словакия (39%) и Австрия (38%).

57% от европейците имат интерес към предстоящите избори за Европейски парламент, което е стабилен резултат в сравнение с пролетта на 2023 г. 68% от респондентите в ЕС заявяват, че вероятно ще гласуват, ако изборите за Европейски парламент се проведат след седмица.

Данните за България сочат, че едва 39% от българите имат интерес към предстоящите европейски избори, а малко над половината от българските респонденти - 51% биха гласували, ако изборите се проведат след седмица.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес