Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Електронната система не записва кой магистрат за кого е гласувал

18 ноември 2016, 14:58 часа • 1401 прочитания

Анонимността на вота при електронното гласуване за членове на Висшия съдебен съвет е гарантирана. Няма никакъв риск да се разбере кой за кого е гласувал. За това бяха категорични кадровиците Юлиана Колева и Румен Георгиев, както и разработчикът на системата Иван Иванов от фирма "Абати" АД на пресконференция по повод експерименталното електронно гласуване за членове на съвета.

На 16 и 17 ноември бе организиран тест на системата. Активността на магистратите бе особено висока през първия ден – над 80 на сто. Според данните на ВСС 13% от съдиите, прокурорите и следователите са гласували чрез мобилните си телефони.

Иван Иванов днес обясни стъпка по стъпка как се извършва вота и какво представлява системата.

Най-напред всеки магистрат трябва да посочи в специална декларация как иска да гласува – с хартиени бюлетини или по електронен път, предаде "Правен свят".

Ако в един съдебен орган желаещите да упражнят правото си на глас чрез системата са например 15 души, административният ръководител получава 18 талона за това (3 в резерв). Всеки талон съдържа уникален линк, код за достъп до системата и номер на самия талон. Въпросният номер е и върху плика, в който е талонът. Всеки магистрат се подписва в списък срещу името си и номера на талона. След първия ден на експерименталното гласуване най-много оплаквания имаше точно в тази връзка. Магистрати се опасяваха, че при отпечатване на талоните може да се препишат номерата им, линкът и кодът за достъп. И после по списъка да се засече кой как е гласувал.

Разработчикът на системата обаче е категоричен, че това няма как да стане. Причината е проста – системата не запаметява нито номер на талон, нито кода. Единственото, което прави е да съхрани отметките за кандидатите за членове на ВСС. Никакви други данни не се пазят. Така няма как да се засече, че магистрат с еди какъв си код и номер на талон е гласувал за еди кой си.

Иван Иванов обясни, че идеята номерът на талона да е както вътре в плика, така и извън него и в списъка е само една – при загуба на талона, само той да може да бъде деактивиран. Защото ако номерът на талона не е при кода, а само върху плика, тогава ще трябва да бъдат деактивирани всички талони и няма да може да се проведе електронно гласуване.

Самата система се състои от две части, които не са свързани. Едната управлява избирателните списъци, а другата е системата, чрез която се гласува, наричат я електронна урна. Двете са на различни сървъри и с различни бази данни. Единствената връзка между тях се състои в следното – има възможност едната да пита другата дали линкът, с който е правен опит за достигане на системата за гласуване е активиран, обясни Иванов.

Административният ръководител вкарва номера на талона срещу името на съответния магистрат в системата с избирателните списъци от административния ръководител и непосредствено преди вота активира раздадените талони. Едва след това може да се гласува.

Румен Георгиев каза, че има случаи на забава на старта на гласуването, защото някои административни ръководители забравили да активират системата.

След получаване на плика с талона, магистратът влиза в електронната урна чрез уникалния линк. Системата автоматично прави запитване до тази с избирателните списъци дали въпросният талон е активиран. Ако това е така, тогава на монитора се поява поле, в което се вкарва кода, който дава достъп до електронна бюлетина, където магистратът отбелязва своите предпочитания.

Според Закона за съдебната власт магистратът трябва да отбележи поне един кандидат. Не е предвидено да се пуска бяла бюлетина. Системата не дава възможност и за маркиране на повече имена от бройката на съответната квота. Например, във ВСС влизат шестима съдии. Магистрат не може да отбележи седем имена. Именно заради това и няма невалидни бюлетини. Освен това системата се наглася от колко до колко часа да бъде достъпна. Има толеранс от няколко минути след края на изборния ден за онези, които в този момент са вътре в нея.

След вота системата записва, че с този линк е гласувано и не допуска повторно влизане със същия линк и парола. Тя не запазва информация с кой талон за кои кандидати е гласувано, повтори Иван Иванов.

След деактивирането на загубен талон, магистратът няма да получи нов, а ще трябва да отиде на общото събрание и да гласува с хартиени бюлетини, стана ясно още на пресконференцията.

Ако някой в печатницата е снимал талон и е гласувал с него, магистратът при влизане в системата, ще излезе съобщение, че с него вече е упражнено правото на глас, и уведомление, че при възникване на съмнения за неправомерно използване може да се обади във ВСС. В тази хипотеза специалистите могат да проследят IP адреса и да установят откъде се гласува. Това става на мрежово ниво, не е чрез системата, обясни още Иван Иванов.

В деня на избора към електронните резултати се добавят тези от хартиените бюлетини, гласовете се сумират от системата и се обявява крайният резултат.

Иван Иванов обясни, че при съмнения за манипулиране на електронните гласове или при оспорване на избора пред съда, има възможност да се направи техническа експертиза, която да установи какво се записва, как работи системата, всяко влизане и др. Самата програма и сорс кодът са предадени на ВСС.

Непосредствено след всеки тур се прави пълен архив на сървърите, които са обслужвали изборния процес. Техническо лице може на 100% да установи дали има вмешателство, може да проследи кой администратор е влизал и кога, заяви още Иван Иванов.

По време на реални избори специалисти ще бъдат на разположение, за да следят да няма опити за хакване на системата. Може да се гласува само от IP адреси от България. Ако някой е в командировка зад граница, няма да може да упражни правото си глас.

Юлиана Колева заяви, че няма как да се противодейства на това, ако някой магистрат си даде талона на свой колега, за да гласува вместо него. Това говори достатъчно ясно за тях, заяви Колева. Румен Георгиев добави, че по време на гласуването са присъствали външни експерти от БАН, които ще изготвят доклад-анализ за работата на системата.

Първото реално гласуване ще бъде през януари, когато прокурорите ще избират член на ВСС на мястото на починалия Камен Ситнилски.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес